Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy polski rząd złożył wniosek do KE ws. klauzul ochronnych?

6 kwietnia 2023
Czy polski rząd złożył wniosek do KE ws. klauzul ochronnych?
4 kwietnia Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o kopię wystąpienia  do Komisji Europejskiej ws. zastosowania art.4 rozporządzenia 870/2022 czyli klauzuli ochronnej.

 Z oficjalnych przekazów wygląda bowiem na to, iż żadnego formalnego wystąpienia do Komisji nie było.  

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa w dniu 5.04.2023 r. informując o dymisji ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka -  jednym z punktów porozumienia Okrągłego Stołu Rolniczego było zobowiązanie dotyczące wystąpienia do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego i bezkontyngentowego zboża z Ukrainy. Taki wniosek został przekazany Komisji Europejskiej 31 marca przez polski rząd wspólnie z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii. 

Tymczasem KPRM 31 marca opublikował wspólny list Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w sprawie środków przeciwdziałających negatywnym skutkom zwiększonego przywozu produktów rolnych z Ukrainy na rynek UE. W liście tym, apelu zawarto m.in. następujące wniosek: 

W zakresie mechanizmów handlowych proponujemy zmianę obecnej podstawy prawnej importu rolnego z Ukrainy w celu wprowadzenia możliwości regulowania wielkości i kierunku nadmiernego napływu produktów rolnych w następujący sposób: 

W omawianym obecnie w UE rozporządzeniu w sprawie rozszerzenia autonomicznych środków handlowych na towary importowane z Ukrainy proponujemy zmianę przepisów dotyczących klauzuli ochronnej, tak aby kontyngenty taryfowe były zmniejszane w stosunku do ich rocznego poziomu w przypadku ponownego wprowadzenia taryf w ramach układu o stowarzyszeniu. 

Oprócz mechanizmu monitorowania wpływu proponowanego rozporządzenia sugerujemy również, że UE powinna zachować możliwość reagowania na nieuczciwe praktyki w imporcie z Ukrainy (np. w formie wzmocnionego nadzoru lub możliwości wszczęcia postępowania antydumpingowego). Należy również skutecznie rozwiązać problem nadmiernych ilości towarów pozostających w państwach członkowskich, a tym samym zagrażających „pasom solidarności”.

Trudno to nazwać wnioskiem o zastosowanie klauzuli ochronnej, mającym na celu zahamowanie importu pszenicy, mąki i innych produktów. To zwykły polityczny apel, który nie wywoła żadnych skutków prawno-legislacyjnych.

 Nasz wniosek pozwoli wyjaśnić czy rząd wystąpił do Komisji Europejskiej, o co wystąpił i czy to był formalny wniosek czy też tylko zwykły apel – stwierdza dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik Związku.

oprac red. ppr. pl na podst. źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę