fot.fice.pl
Od 1 listopada 2024 roku w Polsce wprowadzono „wakacje od składek ZUS” dla małych przedsiębiorców. Dzięki tej zmianie samozatrudnieni oraz firmy zatrudniające do 9 pracowników mogą raz w roku uzyskać zwolnienie z jednej składki na ubezpieczenia społeczne. Szacuje się, że z nowego rozwiązania skorzysta nawet 1,7 miliona przedsiębiorców. Sprawdź, jak składać wniosek i jakie są warunki korzystania z tej ulgi.
Wcześniej jedyną opcją, aby uniknąć opłacania składek, było zawieszenie działalności na co najmniej 30 dni. Teraz, dzięki nowym przepisom, przedsiębiorcy mogą zyskać jeden wolny miesiąc od składek, nie zawieszając działalności i bez konieczności podawania przyczyny. W praktyce oznacza to, że państwo opłaca składkę w jednym wybranym miesiącu, a przedsiębiorca dodatkowo otrzymuje świadczenie urlopowe w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Aby skorzystać z tej ulgi, przedsiębiorca musi jedynie złożyć wniosek do ZUS przed miesiącem, w którym zamierza skorzystać z wakacji składkowych.
Zwolnienie z opłacania składek przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą lub działającym w ramach spółek cywilnych, którzy są wpisani do CEIDG oraz zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników. Dodatkowo roczny przychód firmy nie może przekraczać 2 milionów euro. Ważne jest, aby pamiętać, że ulga obejmuje wyłącznie składki samego przedsiębiorcy, a nie jego pracowników, współpracowników czy zleceniobiorców.
Przedsiębiorcy mogą od 1 listopada składać wnioski (formularz RWS) o wakacje składkowe poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wniosek musi być złożony z konta płatnika, a nie spółki, jeśli przedsiębiorca działa w formie spółki cywilnej. ZUS przetworzy wnioski automatycznie i wyśle informację o statusie na konto PUE. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą otrzymać powiadomienie o wiadomości mailowo lub przez SMS, jeśli wcześniej podali te dane na PUE.
oprac, e-red, ppr.pl