MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Czas na jagodę kamczacką

19 czerwca 2023
Czas na jagodę kamczacką
Plantatorzy jagody kamczackiej zapraszają na samozbiory na 12 plantacjach w 8 województwach. Pierwsze plantacje będą otwarte już 17-18 czerwca, najwięcej 24-25, a finał akcji 1-2 lipca. „Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej” to projekt realizowany w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Podczas 3 wcześniejszych edycji wzięło w nim udział 50 tys. ludzi. Dla większości był to pierwszy kontakt z kamczatką. Konsekwencja plantatorów owocuje rzeszą regularnych odwiedzin we wszystkich wskazanych terminach, zakupem sadzonek i całej gamy przetworów. Nowością tegorocznej edycji jest akcja #CzasNaMrożenie – promując codzienną konsumpcję, tych sezonowych owoców, przez cały rok.
 
 
- Jagoda kamczacka to jeden z pierwszych owoców dojrzewających w sezonie. Jest wiele odmian, dojrzewają one w różnych terminach, różnią się smakiem, kolorem, kształtem. Jeśli nie próbowaliście jeszcze, będziecie zaskoczeni jej głębokim i wielowymiarowym smakiem. Jest to owoc, który w swoim smaku łączy różne nuty smakowe. Niektórzy doszukują się w nim aronii, jeżyny, maliny. Wachlarz smaków jest niesamowity. Zapraszamy w całej Polsce, spróbujcie i wybierzcie swoją ulubioną odmianę jagody kamczackiej - zachęca Justyna Kusibab-Mruk, szkółkarz, plantator i przetwórca jagody kamczackiej (haskap), Plantin.

Czerwiec 2023 na plantacjach jagody kamczackiej  
 
Istotą oferty jest możliwość samodzielnego zbioru i zakupu świeżych owoców. We wszystkich lokalizacjach zaplanowano degustacje o sprzedaż przetworów. Oto lista plantacji, które przygotowały się do dni otwartych w terminach 17-18, 24-25/06 i 1-2/07.
  • Małopolska - 2 plantacje: "Zdrowe Jagody" w Nowej Wsi i "Plantin" w Muniakowicach - 17-18 i 24-25/06
  • Mazowsze - Gosp. Jagodowe Boglewice - 17-18 oraz 24-25/06
  • Lubelskie - 2 plantacje: plantacja w Opolu Lubelskim (zaprasza 17-18 i od 24/06 do 2/07); "U Pani Babci" w Piłatce k. Janowa Lubelskiego - 24/06 i do 2/07
  • Świętokrzyskie - 2 plantacje: "Jagodowe Pole" z Modliborzyc 25/06 i "Jagodowe smaki" z Wszachowa - 24-25/06
  • Łódzkie - Gosp. Haskap w Mokrej Prawej - 24-25/06, 1-02/07
  • Podlaskie - 2 plantacje: w Kamiennej Nowej i w miejscowości Orla, powiat Bielsk Podlaski - obie 24-25/06 i 01- 02/07
  • Pomorskie - "Jagodowe Marzenie" w Chrzanowie - 24-25/06 
  • Wielkopolskie - Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa - 24-25/06 i 1-02/07.
 
 
 
 
 
 
 
Plantacje "Zdrowe Jagody" w Nowej Wsi i "Plantin" w Muniakowicach (obie Małopolska). Gospodarstwo Jagodowe w Boglewicach (Mazowsze). Plantacja w Opolu Lubelskim oraz "U Pani Babci" w Piłatce koło Janowa Lubelskiego (obie Lubelskie), "Jagodowe Pole" z Modliborzyc i "Jagodowe smaki" z Wszachowa (obie Świętokrzyskie), Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej (Łódzkie), "Jagodowe Marzenie" w Chrzanowie (Pomorskie), Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa (Wielkopolska) oraz plantacje w Kamiennej Nowej i w miejscowości Orla (obie Podlaskie).
 

Idziemy za ciosem. Organizacja Dni Otwartych to sprawdzone narzędzie promocji. Od 3 lat plantatorzy jagody kamczackiej są niekwestionowanymi liderami w organizacji i wspólnej promocji samozbiorów. Zapraszamy serdecznie wszystkich producentów i pasjonatów. Organizowano samozbiory na największych plantacjach – nawiasem mówiąc największa w Polsce jest jednocześnie największą na świecie – i na tych najmniejszych. Wszystkie były udane, a frekwencja rosła. Liderzy goszczą już ponad 2 tys. osób jednorazowo i 3 tys. w ciągu całego sezonu

 mówi Andrzej Krupiński, Prezes Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.


Zainteresowanie samodzielnym zbiorem owoców                        
7 na 10 Polaków jest zainteresowana udziałem w samozbiorach. Co 10 osoba, która chce wziąć udział w samozbiorach, chce przyjechać na plantacje jagody kamczackiej. Takie deklaracje złożyło 7% respondentów sondażu Kantar Public, czyli 2 mln 250 tys. osób (dokładnie 2 261 453).

Badani odpowiadali na pytanie: Jeżeli miał(a)by Pan(i) możliwość uczestnictwa w samozbiorach, to którymi gatunkami owoców i warzyw był(a)by Pan(i) zainteresowany(a)? Sondaż został zrealizowany w maju br. Wśród owoców popularniejszych tylko truskawki, maliny, borówki i jeżyny. Te ostatnie uznano także za najbardziej oczekiwany gatunek 2023 roku.

Kamczatka wśród gatunków, na które Polacy czekają najbardziej
 
Co piąty dorosły Polak (20%) chciałby spróbować w tym roku owoców i przetworów z jagody kamczackiej. Dokładnie 6 461 293 osób.
- W porównaniu do ubiegłorocznych wyników widać, po raz kolejny, wyraźny wzrost. Jagodę kamczacką i jej przetwory jadło już co najmniej 5,5 mln osób (Kantar, czerwiec 2022). Aktualne badania pokazują zatem jeszcze blisko milion nowych konsumentów zainteresowanych jej spróbowaniem. Najwięcej jest ich w miastach 100-500 tys. i wśród osób z wykształceniem średnim. To z myślą o nich warto w tym roku tworzyć ofertę - mówi Urszula Krassowska, Dyrektor Zarządzająca Kantar Public.

Minimalnie większe deklaracje uzyskały tylko, wspomniane wcześniej, jeżyny oraz intrygująca „czarna malina”. Sondaż został zrealizowany w kwietniu br. na zlecenie Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Samozbiory dobrym narzędziem promocji  
Plantatorzy jagody kamczackiej od lat zapraszają na swoje plantacje i popularyzują doświadczenia jej uprawy w Polsce. Już 10% dorosłych Polaków wie jak wyglądają plantacje jagody kamczackiej (3 230 647). Podobne deklaracje dla borówki wysokiej, uprawianej w Polsce od ponad 40 lat, wynoszą „tylko” 30% (9,7 mln).

Sondaż został zrealizowany w maju ur. w ramach wspólnych badań realizowanych przez sektor ogrodniczy. Respondenci odpowiadali na pytanie: Które z następujących gatunków warzyw i owoców widział(a) Pan(i) w naturze np. na plantacji, w ogrodzie lub w szklarni i wie Pan(i), jak się je uprawia? 

Źródło: KZGPOiW, Czas na polskie superowoce!

Koniec_.jpg
 
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja V".
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
 

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę