Jak wiadomo, codzienne pożywne śniadanie to gwarancja dobrze rozpoczętego dnia. Ważne jest jednak nie tylko to, by było obfite, ale i smaczne oraz zaspokajało głód na później. Idealnym rozwiązaniem będzie więc wybór czegoś słodkiego i jednocześnie smacznego.
Dla dietetyków temat węglowodanów to dość trudna i trochę „śliska sprawa”. Z jednej strony źle dobrane produkty są źródłem pustych kalorii. Z drugiej te zawierające „dobre” węglowodany, czyli złożone, są źródłem energii na cały aktywny dzień. Jak więc połączyć pyszny smak i pożywność słodkich produktów, tak by sobie niczego nie odmawiać?
Chcąc schudnąć, zjedz coś słodkiego
Wszyscy, którzy chcą schudnąć, ale nie potrafią odmówić sobie słodyczy, ucieszą się z tej informacji. Otóż naukowcy z Centrum Medycznego Wolfsona w Tel Awiwie1 dają w tym temacie swoistą dyspensę: coś słodkiego warto zjeść właśnie podczas śniadania, co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez nich w zeszłym roku. Ludzki metabolizm pracuje bowiem najszybciej rano, dlatego warto skusić się na taką przekąskę właśnie podczas porannego śniadania. Co ciekawe, jeśli zje się wtedy produkt wysokobiałkowy i z dużą zawartością cukrów, łatwiej się schudnie. Tak skomponowany posiłek na start dnia da poczucie sytości na długo i jednocześnie ułatwi powstrzymanie się przed sięgnięciem po coś słodkiego później, np. wieczorem.
Zmiany na smaczne
Śniadaniowe nawyki Polaków na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się – i to na lepsze. Coraz częściej doceniają walory zjedzenia rano śniadania nie w biegu, ale na spokojnie, przy stole z rodziną. Widać to zresztą w wynikach zeszłorocznego badania „Zachowania żywieniowe Polaków” przygotowanego przez CBOS. Aż 79% z nich nie wychodzi z domu, nie przekąsiwszy czegoś po wstaniu z łóżka. Zmienia się także różnorodność zjadanych podczas śniadania produktów spożywczych: 69% rodaków jada wtedy kanapki, 50% dodatkowo sięga po warzywa, a 48% owoce2”. Idealnie pokazuje to, jak bardzo poprawiła się sytuacja materialna rodaków i zwiększyła ich świadomość na temat systematycznego i zdrowego odżywiania się.
Polak mądry przy śniadaniu
Mimo to wciąż aż 1/3 rodaków nie jada śniadań przed wyjściem do pracy – i to najczęściej z braku czasu. Jeśli już jednak uda im się coś przekąsić, to przede wszystkim zwracają uwagę na wartości odżywcze zawarte w spożywanych produktach i dawkę energii, jaką mogą z nich uzyskać. Tak by przetrwać dzień za biurkiem bez spadku wydajności. – Czasem, mając w perspektywie wymagający dzień w pracy, warto pomyśleć o zjedzeniu rano czegoś, co zaspokoi głód do następnego posiłku: będzie smaczne i zarazem pożywne.Po porannym śniadaniu oczekujemy jednego: porządnego zastrzyku energii. Ciasto drożdżowe firmy Dan Cake będzie więc idealnym wyborem – mówi Wiktor Kowalski, ekspert z Dan Cake Polonia.
Smacznie i pożytecznie
Zalecenia badaczy o wkomponowaniu słodkości do śniadaniowego menu to nie tylko woda na młyn dla smakoszy słodkości. To także ważna informacja o tym, jak komponować posiłki, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na niezbędną rano energię do pracy i zarazem słabość do czegoś słodkiego. Bo wbrew pozorom da się te dwie kwestie pogodzić. – I to właśnie za sprawą naszych ciast drożdżowych. Nie zawierają one żadnych substancji konserwujących, sztucznych barwników czy aromatów, a dodatkowo wersja serowa ma aż 30% nadzienia z chudego twarogu. Warto więc po nie sięgnąć zamiast po słodkie i niezaspokajające na dłuższy czas głodu pełne pustych kalorii batoniki. I co najważniejsze: cieszyć się pysznym smakiem – mówi Wiktor Kowalski z Dan Cake Polonia.
Czy można zacząć dzień smacznie i pożywnie? Jak najbardziej. Wybierając odpowiednie produkty na poranne śniadanie, można zapewnić sobie odpowiednią dawkę energii do pracy. I to bez potrzeby odmawiania sobie słodkości, które odpowiednio przygotowane idealnie wkomponują się w to menu.
1 Polskie Radio Czwórka: „Deser zjedzony na śniadanie pomoże schudnąć?, dostęp online: http://www.polskieradio.pl/10/484/Artykul/564233,Deser-zjedzony-na-sniadanie-pomoze-schudnac.
2 Badanie CBOS: „Zachowania żywieniowe Polaków”, dostęp online: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_115_14.PDF.
Biuro prasowe Dan Cake Polonia