Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Copa-Cogeca: unijni rolnicy niepewni swojej sytuacji ekonomicznej

29 stycznia 2018
Copa-Cogeca: unijni rolnicy niepewni swojej sytuacji ekonomicznej

Rolnicy w Unii Europejskiej są niepewni swojej sytuacji ekonomicznej, głównie w związku z rozwojem handlu na światowych rynkach - wynika z najnowszych badań z trzeciego kwartału 2017 r. organizacji Copa-Cogeca.

„Mimo iż rolnicy w 7 z 10 państw członkowskich byli bardziej optymistyczni co do swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej w 2017 r., co jest głównie wynikiem wzrostu cen za niektóre towary, zwłaszcza produkty mleczarskie, to jednak badania wykazują, że wielu z nich ma poważne obawy związane ze swoją przyszłością” - skomentował sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen, cytowany w komunikacie.

Jego zdaniem wiąże się to z ogólną niepewnością, jaka panuje na światowych rynkach rolnych oraz w handlu, głównie w kontekście Brexitu.

Z badań ankietowych wynika, że rolnicy obawiają się, że Brexit w negatywny sposób wpłynie na kluczowe czynniki gospodarcze, takie jak popyt, inwestycje, kursy walut oraz ceny producentów. Dla przykładu, w związku z osłabieniem funta po referendum w sprawie Brexitu, irlandzki eksport do Zjednoczonego Królestwa spadł o 570 mln euro w 2016 r. Skutki Brexitu odczują również rolnicy brytyjscy.

Według Pesonena „wielu rolników nadal zmaga się z trudnościami związanymi z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz rozbudowaną biurokracją. Trudne warunki pogodowe, jakie odnotowano w ostatnim czasie okazały się jedną z przyczyn gorszych wyników w produkcji, zwłaszcza w sektorze roślin uprawnych oraz wina.

"Wskaźnik zaufania Copa-Cogeca obliczany jest dwa razy do roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8000 rolników. W ankiecie wzięło udział 10 państw członkowskich: Belgia (Flandria), Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja oraz Zjednoczone Królestwo" - poinformowano w komunikacie.

Copa-Cogeca to organizacja zrzeszająca związki zawodowe europejskich rolników i reprezentująca ich interesy wobec m.in. Komisji Europejskiej. Ma duży wpływ na decyzje podejmowane w UE. Powstała w 1962 roku.

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę