W minionym tygodniu, w DG Trade poddano pod głosowanie akt wykonawczy zawierający propozycję wdrożenia klauzuli ochronnej dot. importu ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) w Komitecie ds. Preferencji Ogólnych. Pomimo, że 13 państw członkowskich poparło tę propozycję, 7 wstrzymało się od głosu, a 8 było jej przeciwnych. Z tego powodu przeważył „brak opinii” i w chwili obecnej to Komisja zadecyduje o przyjęciu tekstu prawnego.
W reakcji na głosowanie, Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca stwierdził: „Wdrożenie klauzuli ochronnej ma kluczowe znaczenie dla unijnych plantatorów ryżu oraz dla branży. Dlatego wzywamy Kolegium Komisarzy do jak najszybszego przyjęcia tego rozwiązania w celu zmniejszenia presji wywieranej na cały sektor.”
Giuseppe Ferraris, przewodniczący grupy roboczej „Ryż” Copa-Cogeca powiedział “Ryż jest głęboko zakorzeniony w kulturze europejskiej i uprawia się go w ośmiu krajach UE. Uprawa ryżu jest niezbędna dla zapobieżenia wyludnianiu się obszarów wiejskich i przynosi ona wiele korzyści środowisku. Dla przykładu, ryż to jedyna roślina uprawna, która jest przystosowana, może rosnąć na glebach zasolonych i która pomaga zapobiegać zasoleniu, a co za tym idzie pustynnieniu ze względu na zalewanie gruntów.” Jeżeli kontyngent i bezcłowy import ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) zostaną utrzymane na obecnym poziomie, w najgorszym wypadku może to spowodować porzucenie produkcji ryżu w UE.
Copa - Cogeca