OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Copa i Cogeca, EBA i CEMA żądają komisarzy Roswalla szybkich działań w sprawie dyrektywy azotanowej

11 kwietnia 2025
Copa i Cogeca, EBA i CEMA żądają komisarzy Roswalla szybkich działań w sprawie dyrektywy azotanowej
 
Odstępstwo od RENURE: Bez działania UE ryzykuje utratę zrównoważonego rozwiązania w zakresie nawożenia
 
Copa i Cogeca, EBA i CEMA wysłały list do komisarzy Roswalla
i Hansena, wzywając do szybkiego podjęcia działań w sprawie długo oczekiwanej zmiany dyrektywy azotanowej w celu wyjaśnienia odstępstwa dotyczącego technologii RENURE (odzyskany azot z obornika). Apel ten pojawia się pośród rosnącej presji na rolników z UE, w szczególności z powodu nadchodzących sankcji na rosyjskie i białoruskie nawozy.
 
RENURE, jak pierwotnie zaproponowano w badaniu Wspólnego Centrum Badawczego, oferuje lokalne, zrównoważone rozwiązanie, które może znacznie zwiększyć niezależność UE w zakresie nawozów w nadchodzących latach.
 Technologie RENURE, w tym niektóre produkty pofermentacyjne, są przykładami innowacji na poziomie gospodarstw rolnych, które przynoszą wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych — od redukcji emisji z hodowli zwierząt gospodarskich po produkcję wysokiej jakości nawozów i substratów — i zasługują na większe uznanie. Jednak rolnicy potrzebują jasnych i stabilnych ram regulacyjnych, aby inwestować i rozwijać te rozwiązania.
 
Pomimo uznania przez Komisję Europejską potencjału RENURE w jej Wizji
dla Rolnictwa i Żywności oraz Czystego Ładu Przemysłowego, a także w sprawozdaniu z inicjatywy własnej Parlamentu Europejskiego, obecne ramy regulacyjne nie uwolniły tego potencjału. RENURE nadal jest ograniczone dyrektywą azotanową.
 
Poprawka zaproponowana przez Komisję Europejską nie jest w pełni zgodna z
kryteriami RENURE opracowanymi przez Wspólne Centrum Badawcze ani z zasadą neutralności technologicznej, którą przewiduje. Neutralność technologiczna powinna być kamieniem węgielnym ustawodawstwa, gdy tylko jest to możliwe, aby uniknąć faworyzowania lub dyskryminowania jakiejkolwiek technologii lub jej producentów, deweloperów, dostawców i dystrybutorów. 
 
Zasada ta również zapobiega szybkiemu przestarzałości przepisów i konieczności dalszych zmian.
Ustanawiając ograniczającą listę zatwierdzonych metod produkcji („zabiegi przetwarzania”), projekt poprawki całkowicie tłumi innowację ukierunkowaną na nowe, ulepszone metody produkcji – w bezpośredniej sprzeczności z ambicjami Komisji dotyczącymi konkurencyjności.
 
Ponadto w poprawce zaproponowano nowe ograniczenie 100 kg N/ha/rok dla RENURE. Ponieważ kluczową cechą RENURE jest to, że produkty są lub zachowują się identycznie jak nawóz syntetyczny, nie należy uwzględniać takiego ograniczenia.
 
Niezbędne zmiany w ustawodawstwie wtórnym za pośrednictwem Komitetu ds. Azotanów pozostają w toku, a obecne podejście jest zbyt restrykcyjne. Jest głęboko niepokojące, że Komitet ds. Azotanów nie poprawił i nie posunął naprzód tej poprawki podczas ostatnich czterech posiedzeń. 
 
W czasie, gdy rolnicy są wzywani do przyjęcia praktyk nawożenia o obiegu zamkniętym i zrównoważonego oraz w obliczu rosnących ceł na importowane nawozy z Rosji i Białorusi, brak jasności regulacyjnej jest naszym zdaniem doskonałym przykładem sprzecznych nakazów, które Komisja mogłaby rozwiązać.
 
To dlatego Copa i Cogeca, wraz z Europejskim Stowarzyszeniem Biogazu (EBA) i Europejskim Stowarzyszeniem Przemysłu Maszyn Rolniczych (CEMA), wzywają Komisję do szybkiego i konsekwentnego działania. Jeśli poważnie traktujemy strategiczną autonomię, Europa nie może pozwolić sobie na zignorowanie RENURE.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę