Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa - Cogeca: Parlament Europejski proponuje nowe, prawnie wiążące cele, które pogrążą sektor hodowlany

5 października 2021
Copa - Cogeca: Parlament Europejski proponuje nowe, prawnie wiążące cele, które pogrążą sektor hodowlany

28. września Komisja ENVI Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie na temat strategii dotyczącej metanu zaproponowanej przez Komisję. I choć jako Copa i Cogeca popieramy wiele z przyjętych poprawek, to ze smutkiem stwierdzamy, że po raz kolejny debata skupiała się na „prawnie obowiązujących celach i środkach” jako jedynym rozwiązaniu. Przeprowadzone niedawno badania nad strategią „Od pola do stołu” pokazały jednoznacznie, że jej cele ani nie dostarczają niezbędnych narzędzi, ani nie uwzględniają trudnych kompromisów. Poprzez dodanie kolejnych celów propozycja Komisji ENVI może jeszcze bardziej zaszkodzić sektorowi hodowlanemu oraz bezpieczeństwu żywnościowemu, przy jednoczesnym przyczynieniu się do ucieczki emisji do państw trzecich.

Copa i Cogeca mają świadomość tego, jak niezmiernie ważną rolę odgrywa sektor rolny w redukcji biogenicznych emisji metanu. Należy utrzymać wysiłki sektora rolnego przy zastosowaniu uczciwego, międzysektorowego podejścia, zgodnego z celami Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że Komisja ENVI wyraziła w swoim raporcie uznanie dla wysiłków europejskich rolników, które doprowadziły do 22% spadku emisji metanu (UE-28) w latach 1990-2018. Wspieramy także apele od/do eurodeputowanych wzywające do podejmowania praktyk wykorzystujących obornik, a także rozwoju biogazu, co pozwoli waloryzować odpady i pozostałości.

Żałujemy, że debata wokół prawnie obowiązujących celów przysłoniła kilka kluczowych problemów, przede wszystkim tych dotyczących kwestii, w jaki sposób należy mierzyć poziom emisji metanu w sektorze rolnym. Copa i Cogeca nie mogą popierać wezwań dotyczących obowiązkowego monitoringu, publicznych sprawozdań i weryfikacji obejmujących wszystkie sektory odpowiedzialne za emisję metanu, skoro zbieranie i kompletność danych na poziomie gospodarstw oraz MiŚP może być skomplikowane i potencjalnie niesprawiedliwe.

Członkowie Copa i Cogeca wzywają instytucje europejskie do kontynuowania dyskusji i refleksji nad potencjałem sektora rolnego w zakresie zmniejszenia poziomu emisji metanu przy jednoczesnym skupieniu się na bardziej konkretnych rozwiązaniach, narzędziach i sprzyjających politykach.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę