Europejscy interesariusze z sektora rolnego wzywają do starannie wyważonego podejścia do potencjalnej dalszej liberalizacji handlu z Ukrainą
W miarę jak Komisja Europejska przygotowuje się do przedstawienia Radzie swoich celów dotyczących przyszłych negocjacji w sprawie liberalizacji handlu z Ukrainą w tym miesiącu, stowarzyszenia rolnicze UE z kluczowych dotkniętych sektorów wzywają do zachowania ostrożności i równowagi.
Podczas gdy wspieranie Ukrainy w tych trudnych czasach pozostaje ważne, każda zmieniona umowa musi uwzględniać skumulowane naciski, z jakimi borykają się wrażliwe sektory UE (zboża, nasiona, cukier, drób, jaja, etanol, miód), zwłaszcza w następstwie niedawno ogłoszonej umowy UE-Mercosur.
Sektor rolny UE był w ciągu ostatnich lat znacząco dotknięty wyjątkowymi autonomicznymi środkami handlowymi (ATM) podjętymi w celu wsparcia Ukrainy w jej wysiłku wojennym.
W tym kontekście, chociaż sektor UE z zadowoleniem przyjmuje decyzję o powrocie do umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, ponieważ zapewniłaby ona większą przewidywalność i bezpieczeństwo, podziela również rosnące obawy dotyczące potencjalnej dalszej ekspansji liberalizacji na mocy artykułu 29 tej umowy. Dlatego ważne jest podkreślenie potrzeby utrzymania wystarczających limitów i zabezpieczeń, aby zapewnić, że rolnicy i producenci z UE nie zostaną nieproporcjonalnie obciążeni. Mechanizmy takie jak kontyngenty taryfowe (TRQ) muszą zostać utrzymane, a inne zbadane, aby zapewnić wystarczającą ochronę producentom i wytwórcom z UE.
Niestety, obecne ATM nie są w stanie w pełni rozwiązać problemów rynku, ponieważ progi chroniące wrażliwe produkty są zbyt wysokie, a niektóre z najbardziej dotkniętych sektorów, takie jak pszenica czy jęczmień, nie są objęte żadną ochroną.
Wreszcie, kluczowe będzie również, aby nowe długoterminowe porozumienie nie wpadło w pułapkę pełnej liberalizacji niektórych produktów, na które jeszcze nie wpłynął ukraiński import, i aby obejmowało skuteczne środki ochronne. Oznaczałoby to zignorowanie niewiarygodnej zdolności ukraińskiego rolnictwa do szybkiego zwiększenia produkcji produktów, gdy zostanie zidentyfikowana okazja do eksportu, jak to miało miejsce w przypadku cukru. Mogłoby to łatwo powtórzyć się w przypadku ziemniaków, wieprzowiny, nabiału lub etanolu.
Ponadto interesariusze podkreślają szerszy kontekst bieżących i przyszłych umów handlowych, w tym Mercosur, Tajlandii i Indii. Te potencjalne umowy, w połączeniu z dynamicznym krajobrazem geopolitycznym, zwiększają złożoność rynku UE i stanowią znaczne ryzyko dla niektórych z tych wrażliwych sektorów. Dlatego też konieczne jest ostrożne i zrównoważone podejście do liberalizacji handlu na Ukrainie, aby zapewnić, że producenci z UE, którzy już stoją w obliczu wyzwań wynikających z kumulatywnych skutków handlowych i nierównych warunków działania, nie będą jeszcze bardziej pokrzywdzeni.
Nie powinniśmy również zapominać, że skutki pełnej liberalizacji w niektórych państwach członkowskich doprowadziły do wprowadzenia środków ochronnych w celu zabezpieczenia rynków krajowych, co, choć zrozumiałe, grozi fragmentacją jednolitego rynku UE. Bez umowy handlowej, która zajmie się tymi wyzwaniami krajowymi, integralność rynku UE może zostać osłabiona, a mogą pojawić się zakłócenia konkurencji.
Nasze stowarzyszenia wzywają również, aby ta trwająca rewizja przyspieszyła dostosowanie standardów Ukrainy do dorobku prawnego UE. Zapewnienie dokładnego monitorowania i kontroli tego dostosowania będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania uczciwej konkurencji i stabilności rynku.
Wzywamy Komisję Europejską do ścisłej współpracy z interesariuszami, Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi w celu opracowania ram handlowych, które chronią europejskie rolnictwo i aby wynik tych negocjacji odzwierciedlał zarówno solidarność z Ukrainą, jak i realia rynków europejskich oraz jej producentów i wytwórców.
W imieniu następujących stowarzyszeń:
AVEC – Stowarzyszenie przetwórców drobiu i handlu drobiem w krajach UE
CEFS – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru
CEPM – Europejska Konfederacja Produkcji Kukurydzy
CIBE – Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków
COPA-COGECA – zjednoczony głos rolników i ich spółdzielni w Unii Europejskiej
EUWEP – Europejska Unia Hurtowni Jaj, Produktów Jajecznych, Drobiu i Dziczyzny
iEthanol – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu i Napojów Etanolowych
oprac e-red, ppr.pl