Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chiny/ Wykryto kolejne ognisko ASF, tym razem w prowincji Anhui

31 sierpnia 2018
Chiny/ Wykryto kolejne ognisko ASF, tym razem w prowincji Anhui

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Chinach. W pobliżu miasta Wuhu w prowincji Anhui na wschodzie kraju chorobę zdiagnozowano u 185 sztuk trzody chlewnej, z czego 80 padło – poinformowało w czwartek chińskie ministerstwo rolnictwa.

Wybito pozostałych 379 świń z zarażonej hodowli i zakazano transportu żywca pomiędzy obszarem, na którym wykryto chorobę, a resztą kraju – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu, podkreślając, że dzięki tym działaniom sytuację udało się opanować.

Jest to już piąte ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryte w Chinach, przy czym każde z nich znajduje się w innym regionie. Anhui graniczy z prowincjami Jiangsu, Zhejiang i Henan, gdzie wcześniej również odnotowano przypadki choroby. Pierwsze ognisko ASF wykryto na początku sierpnia w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju.

W środę chińskie ministerstwo rolnictwa opublikowało komunikat, w którym przyznało, że nie jest jasne, jak bardzo choroba się rozprzestrzeniła, i że trudno jest przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. „Nie możemy wykluczyć kolejnych ognisk” - napisano.

Hodowla świń i spożywanie mięsa wieprzowego są głęboko zakorzenione w chińskiej tradycji, co widać zarówno w najnowszych statystykach, jak i w języku. Na przykład chiński znak oznaczający „dom” lub „rodzinę” składa się ze znaku „świnia” pod znakiem „dach”.

Chiny są największym producentem oraz konsumentem wieprzowiny na świecie i mają około połowy światowego pogłowia świń. Wykryte w Chinach ogniska ASF są pierwszymi przypadkami tej choroby odnotowanymi w Azji Wschodniej.

Duże odległości między ogniskami wykrytymi w ChRL wywołały obawy, że choroba przekroczy granice krajów Azji Południowo-Wschodniej lub Półwyspu Koreańskiego, gdzie handel wieprzowiną i jej spożycie również są na wysokim poziomie - oceniła niedawno Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej i nie ma na niego skutecznej szczepionki. Według FAO najbardziej zjadliwe typy wirusa powodują 100-procentową śmiertelność zarażonych zwierząt.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...

Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski przekazał 18.11.2024 pod...

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia, a ich supleme...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę