biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Chemia w naszym życiu. Promocja książki „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne”

27 listopada 2019
Chemia w naszym życiu. Promocja książki „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne”

Jaką rolę w życiu człowieka odgrywają pierwiastki? Które zagrażają naszemu zdrowiu, a które wchodzą w skład praktycznych wynalazków? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej publikacji Aleksandra Kołodziejczyka pt. „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne”. Spotkanie promujące książkę odbędzie się 9 grudnia na Politechnice Gdańskiej.

W trakcie spotkania wysłuchamy fragmentów publikacji: intrygujących historii i naukowych faktów związanych z oddziaływaniem pierwiastków i substancji chemicznych w naszym świecie. Poznamy hipotezy dotyczące ziemskiego pochodzenia wody oraz historię dziewczynki uratowanej przed śmiertelnym zatruciem talem dzięki opisowi klinicznemu w książce Agaty Christie. Dowiemy się, co oznacza przymiotnik platynowy, w jakich produktach spożywczych występuje siarczyn sodu E221 i czy musimy się go obawiać. Przypomniane zostaną wielkie katastrofy, takie jak wybuch elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Fukushimie 1 czy spłonięcie sterowca Hindenburg.

Spotkanie połączone będzie z oprawą muzyczną: na fortepianie i wiolonczeli zagrają młodzi artyści – uczniowie  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę na stoisku wydawniczym oraz otrzymać autograf autora.

O pierwiastkach i ich wpływie na nasze życie

„Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne” to pierwsza z planowanej serii trzech publikacji popularno-naukowych. Autor scharakteryzował ponad 100 pierwiastków pod kątem ich występowania, właściwości, zastosowania i zagrożeń, opisał również przykłady szkodliwych związków chemicznych, które na skutek działalności człowieka bądź zjawisk naturalnych prowadzą do nieszczęśliwych wypadków: od zatruć i uczuleń po katastrofy ekologiczne. Czytelnicy dowiedzą się, które ze szkodliwych substancji mają zastosowanie w przemyśle oraz w użytku codziennym. 

Autor ograniczył liczbę omówionych substancji do tych najpopularniejszych oraz zyskujących popularność w ostatnich latach. Pierwiastki i ich związki przedstawione zostały grupami, w kolejności zgodnej z liczbą porządkową w danej grupie układu okresowego. 

Nie tylko dla chemików

Książka dedykowana jest szerokiemu gronu odbiorców: zarówno chemikom, jak i uczniom szkół ponadpodstawowych – szczególnie tym, którzy przygotowują się do matury; nauczycielom, studentom, wykładowcom, doktorantom, a także osobom zajmującym się zawodowo ochroną środowiska.

 

Spotkanie promujące książkę prof. Aleksandra Kołodziejczyka pt. „Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne. Tom 1. Pierwiastki i związki nieorganiczne”

Kiedy? 9 grudnia 2019 r., godz. 18.00-20.00

Gdzie? Politechnika Gdańska, Gmach Główny, Aula 

Wstęp: wolny

Organizator: Politechnika Otwarta

Wydarzenie na Facebooku

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało przedłużenie terminu na uzysk...

Ponad 140 tysięcy złotych – o taką kwotę dolnośląski oddział ARiMR obniżył dotac...

ROLNICTWO W OBLICZU WIELKIEGO KRYZYSU – PILNE APEL ŚRODOWISK BRANŻOWYCH DO WŁADZ...


Komentarze

Brak komentarzy
28 lipca

21℃

1006 hPa

24 km/h

wto
22℃

śro
22℃

czw
23℃

Wrocław
28 lipca

21℃

1006 hPa

24 km/h

wto
22℃

śro
22℃

czw
23℃

Wrocław
...Słodki miód, słodki cukier, a najsłodsze dobre słowo...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
BIOGAZ_IIForum_350x200AGRO-SORBa-KRIRa-KRUSAAA_SEJM_RPLASY_FSC

Czy wybór Prezydenta RP 2025 będzie miał wpływ na los rolnika??

czy wybór prezydenta RP ma wpływ na los rolnika?

tak
nie
nie mam zdania
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę