Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chcemy nowego urzędu bezpieczeństwa żywności

1 marca 2017
Chcemy nowego urzędu bezpieczeństwa żywności

Chcemy kompetentnej oraz apolitycznej instytucji, zbudowanej na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, która będzie podległa bezpośrednio Premierowi RP – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej podczas prezentacji obywatelskiego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności. Samorząd lekarzy weterynarii rozpoczął właśnie akcję zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem.

Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności zostanie zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej. Takie rozwiązanie podyktowane jest względami praktycznymi i merytorycznymi. Inspekcja Weterynaryjna jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie.

Jednocześnie nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80% zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie staną się podstawą jej działalności – tłumaczy Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności będzie podlegała bezpośrednio Premierowi. Takie rozwiązanie wzorowane jest na podległości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Aby zagwarantować skuteczną bezstronność nowej inspekcji w ochronie zdrowia konsumenta, konieczne jest jej „wyprowadzenie” z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie rozwiązanie proponuje zresztą w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli oraz w swoim programie Prawo i Sprawiedliwość.

Chcemy zagwarantować wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności funkcje kierownicze. Gwarancją bezpieczeństwa żywności, co proponujemy w naszym projekcie, jest powierzenie sterów Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności w ręce lekarzy weterynarii. Chcemy, aby obowiązywały ich wysokie wymagania merytoryczne oraz żeby byli wybierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu. Chcemy także zapewnić im niezależność poprzez uniemożliwienie ich powoływania
i odwoływania na skutek politycznych decyzji.

Projekt Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej jest odpowiedzią na pomysły konsolidacji inspekcji zajmujących się bezpieczeństwem żywności zaprezentowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu 2016 r. – Nasze zdecydowane stanowisko wobec tych szkodliwych propozycji oraz udowodnienie, że są one niezgodne z przepisami międzynarodowymi, doprowadziło do przedstawienia przez resort rolnictwa nowej propozycji reformy. Naszym zdaniem jest to krok w dobrym kierunku. Liczymy, że oba projekty, obywatelski oraz ministerialny, spotkają się ostatecznie w Sejmie i będą podstawą do przeprowadzenia merytorycznej i zgodnej z normami prawa światowego reformy urzędowej kontroli żywności – powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Jednocześnie, decyzją Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, w mediach społecznościowych rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja medialna mająca na celu przekonanie społeczeństwa do poparcia obywatelskiego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności. W Internecie pojawiły się filmy i banery reklamowe wzywające do poparcia projektu ustawy. W tym samym celu wydrukowanych zostało również kilkadziesiąt tysięcy ulotek oraz plakatów.

Na potrzeby kampanii medialnej działa też strona internetowa www.bezpieczna-zywnośc.pl. Pod adresem http://bezpieczna-zywnosc.pl/zbieraj-podpisy/ znajdą Państwo treść obywatelskiego projektu ustawy, a także wzór listy do zbierania podpisów, który można ściągnąć na komputer i wydrukować.

Biuro prasowe Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej


POWIĄZANE

Europejskie organizacje rolnicze wystosowały dwa listy otwarte w sprawie spójnej...

Jesień w pełni. Przed nami długie i zimne wieczory, podczas których będziemy spę...

Rosyjska pszenica: dane dotyczące zbiorów wskazują na nieznacznie niższą produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę