Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Brexit – co po 1 stycznia 2021

24 listopada 2020
Brexit – co po 1 stycznia 2021

– Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej brexitowi.

Wiceminister zwrócił również uwagę na fakt, że w dalszym ciągu trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską, a Wielka Brytanią. Dlatego też nie wszystkie rozwiązania i zasady są już znane.

– Wielka Brytania to nasz drugi partner handlowy po Niemczech. W okresie styczeń - lipiec wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld euro co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, i to pomimo trudności spowodowanych pandemią – zaznaczył sekretarz stanu.

Wiceminister podkreślił, że polska administracja od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne na temat brexitu, które adresowane są do przedsiębiorców. Wiodącą rolę w tym zakresie pełnią Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W działania informacyjne włącza się również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jednostki nadzorowane tj. Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

– Przygotowaliśmy m.in. ulotkę informacyjną ze wskazówkami dla przedsiębiorców, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu – dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Zaapelował jednocześnie do przedsiębiorców o monitorowanie na bieżąco komunikatów administracji rządowej.

– Wszystkim nam powinno zależeć na utrzymaniu jak największej płynności wymiany handlowej z tak ważnym dla Polski partnerem – podkreślił wiceminister.

Uczestniczący w konferencji główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że zmieniają się zasady wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego.

– Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne – poinformował szef Inspekcji Weterynaryjnej.

Zwrócił jednocześnie uwagę na zmianę zasad dotyczącą zwierząt towarzyszących i prosił o śledzenie informacji w tym zakresie na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zmiany dotyczą również wymiany handlowej produktami pochodzenia roślinnego o czym poinformował główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski.

– W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia będą już pobierane opłaty – powiedział Andrzej Chodkowski.

 Poinformował ponadto, że po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiała posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to już będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Andrzej Romaniuk podkreślił, ze wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej.

– Importer będzie składał wniosek do właściwego inspektoratu wojewódzkiego wniosek o kontrolę jakości handlowej i po pozytywnym jej wyniku otrzyma decyzję o dopuszczeniu produktu do obrotu – powiedział Andrzej Romaniuk.

Poinformował ponadto, że obrót produktami ekologicznymi będzie się odbywał bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej.

Przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Paweł Wyszyński przypomniał, że rolą reprezentowanej przez niego instytucji jest wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz produktów rolno-spożywczych.

– Musimy pamiętać, że w nowej rzeczywistości konieczne będzie dokonywanie czynności celnych – podkreślił.

Dodał jednocześnie, ze cały czas KOWR prowadzi działania informacyjne i promocyjne wspierające polskich przedsiębiorców na zagranicznych rynkach.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę