Według USDA wzrost produkcji ma związek z rosnącym eksportem. Również fakt zakończenia krajowej recesji niesie dobry klimat dla wzrostu produkcji. Głównymi obszarami produkcji mleka są południowo-wschodnie i południowe regiony kraju, zwłaszcza stan Minas Gerais wytwarzający 25% całkowitej produkcji mleka w 2018 r. Stan Rio Grande do Sul dostarczał 14%, a Parana 13% przetwarzanego mleka. Te trzy stany przetworzyły o 2% więcej mleka w stosunku do 2017 r. Średnia produkcja mleka w Brazylii wyniosła 27,9 litra / krowę / dzień w 2018 r., co stanowi wzrost o 3,2%.
Prognozy produkcji mleka w 2019 r. mówią o 3% wzroście do około 24 mld litrów i są efektem inwestycji rolników z ich zysków z 2018 r. w gospodarstwa rolne oraz korzystania przez nich z programów rządowych na zwiększanie i poprawę pastwisk. W 2020 r. produkcja powinna wzrosnąć do 24,95 mld litrów mleka.
Przewiduje się, że głównymi czynnikami napędzającymi wzrost będzie rekordowe zapotrzebowanie z Azji oraz poprawa koniunktury gospodarczej w kraju.
W Brazylii jest 1921 zakładów przetwarzających mleko. Największymi ptrzetwórcami mleka staje się Grupa Lactalis, która w 2019 r. przejęła Itambé. Obecnie Lactalis osiągać może nawet 2,1 mld USD obrotów an rynku brazylijskim i przetworzyć 2,3 mld litrów mleka. Zdecydowanie największym konkurentem Lactalisa pozostaje Nestlé, które ogłosiło, że zainwestuje 250 milionów USD w stanie Sao Paulo w ciągu najbliższych trzech lat. Niewiele mniejszymi są Lacticinios Bela Vista i Unium (Frisia, Castrolandia, Capal). Nieco mniejsze są Embaré i Aurora.
Jak stwierdzają autorzy raportu USDA większość brazylijskich firm mleczarskich inwestuje w nowe fabryki i nowe technologie tj. mleko UHT bez laktozy, mleko ekologiczne itd. Choć ogólnie konsumpcja nabiału w kraju rośnie o 2,6% rocznie procent, to eksperci oceniają popyt jako dość słabo reagujący na pozytywne sygnały z gospodarki. Konsumpcja mleka płynnego w 2020 r. ma wzrosnąć o ok. 1%
Fakt braku oficjalnych statystyk utrudnia analizę krajowej konsumpcji. Szacuje się, że Brazylijczycy konsumują 3,23 kg serów rocznie i rośnie, ale źródłami wzrostu jest popyt generowany przez placówki fast-food. Popularne są sery topione Requeijao, dalej sery typu mozzarella, sery queijo prato (ser stołowy) i minas frescal (świeży ser). Produkcja i sprzedaż serów jest zdominowana przez krajowych producentów. Struktura sprzedaży pokazuje, ze mozzarella odpowiada za 44% rynku, Prato 31%, Minas Frescal 11%, typ parmezan 8%.
Forum Mleczarskie