europejskie forum rolników 2025

Białystok/ TOZ uruchomiło na Sylwestra specjalny telefon by pomóc odnaleźć wystraszone psy

31 grudnia 2018
Białystok/ TOZ uruchomiło na Sylwestra specjalny telefon by pomóc odnaleźć wystraszone psy

"Pogotowie Sylwestrowe" - to pomysł białostockiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami by pomóc w odnajdywaniu psów wystraszonych wystrzałami fajerwerków. Od niedzieli po południu działa specjalny numer, pod który można zgłaszać zagubione i znalezione zwierzęta.

Zwierzęta można od niedzieli po południu zgłaszać pod numerem: 518 970 961, który będzie działał do 3 stycznia. "To pomocowy telefon, można zadzwonić i zostawić wiadomość o znalezionym lub zagubionym zwierzaku" - powiedziała PAP prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) oddziału Białystok i kierowniczka miejscowego schroniska dla zwierząt Anna Jaroszewicz.

Dodała, że co roku w okresie sylwestrowo-noworocznym przez wybuchy petard i fajerwerków, gubi się wiele psów, oddalają się na znaczne odległości, grozi im wiele niebezpieczeństw. "Ogromny strach i przerażenie powoduje ucieczkę i pęd przed siebie. Wystraszone zwierzęta nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Bywa, że pędzone paniką wpadają pod samochody. Zróbmy wszystko, żeby uniknąć takich sytuacji" - zaapelowała Jaroszewicz.

TOZ chce być "łącznikiem" pomiędzy osobami, które zgubiły lub znalazły zwierzę. Organizacja zachęca też do wysyłania zgłoszeń ze zdjęciami na e-mail: bialystok@toz.pl lub przez jeden z portali społecznościowych, na którym zostało utworzone specjalne wydarzenie.

Jaroszewicz zaapelowała do wszystkich właścicieli psów, by w tym okresie zabezpieczyli swoje psy, nie spuszczali ich ze smyczy, do obroży przyczepili adresatkę, zarejestrowali też czip w bazie.

Zachęcała też, by każdy, kto zauważy wystraszone zwierzę, starał się mu pomóc, zabezpieczył go, zrobił zdjęcie i zadzwonił. "Pomóżmy zagubionym zwierzętom wrócić do domu" - dodała Jaroszewicz. Mówiła, że w sytuacjach bez wyjścia jako TOZ będą też starali się zabezpieczyć zwierzęta.

"Pogotowie" uruchomione zostało już po raz czwarty. W ocenie Jaroszewicz, jest bardzo potrzebne, bo z roku na rok dzwoni coraz więcej osób i coraz więcej psom udaje się w ten sposób wrócić do domu. Mówiła, że w ubiegłym roku udało się pomóc w ten sposób ponad 20 psom.

Także dla schroniska okres noworoczny to czas wzmożonej pracy, bo trafia wiele psów wystraszonych właśnie przez wybuch fajerwerków. Zagubione psy właściciele będą mogli odebrać od 1 stycznia.

Kilka dni temu białostockie schronisko wspólnie z posłem Nowoczesnej Krzysztofem Truskolaskim rozpoczęło akcję "Nie strzelaj petardami - walcz z kleszczami", która ma zachęcać mieszkańców by zamiast petard, kupić środki przeciw kleszczom i przekazać je schronisku.

 

Sylwia Wieczeryńska (PAP)


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę