Najnowsze porozumienie w sprawie ATM dla Ukrainy daje ograniczony postęp, który nie odzwierciedla stanowiska plenarnego PE-oświadczają organizacje rolnicze w Brukseli.
Trzy instytucje europejskie osiągnęły wczoraj nowy kompromis w sprawie przedłużenia środków handlowych dla Ukrainy poprzez dodanie pół roku więcej do okresu referencyjnego, bez uwzględnienia pszenicy i jęczmienia. Ten nowy kompromis, nad którym również wczoraj głosowano w komisji INTA i który uzyskał poparcie większości posłów do Parlamentu Europejskiego, zmierza obecnie do końcowego głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego pod koniec tego miesiąca.
Nowy wynik rozmów trójstronnych potwierdza propozycję prezydencji belgijskiej dotyczącą przedłużenia okresu odniesienia dla uruchomienia środków ochronnych poprzez włączenie drugiej połowy 2021 r. jako rozwiązanie obaw wyrażonych przez wiele państw członkowskich w związku z pierwotnym wynikiem rozmów trójstronnych. Wynik ten jest odpowiedzią połowiczną, ograniczoną pod względem potencjalnej dodatkowej ulgi dla naszych producentów i wytwórców.
Zwłaszcza, że bez włączenia pszenicy zwyczajnej i jęczmienia do automatycznego uruchomienia środków ochronnych pozostaje to niezrównoważone z punktu widzenia rolników i producentów. Przede wszystkim dlatego, że wynik ten nie odzwierciedla początkowego wyniku głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w dniu 13 marca.
W miarę upływu czasu zrozumiała jest potrzeba znalezienia rozwiązania przed wygaśnięciem obecnych środków tymczasowych i przerwą parlamentarną. Uwaga przenosi się teraz na renegocjację umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, w której wzywamy do lepszej ochrony pozycji naszych producentów i wytwórców oraz przestrzegania ich standardów przez ukraińskich producentów i przetwórców, ze względu na potencjalne skutki długoterminowe.
W obliczu agresji Rosji niezbędna jest solidarność z ukraińskimi rolnikami. Patrząc wstecz na liczby, nie można zapomnieć, że w przypadku tego bankomatu wolumen eksportu do Europy pozostaje znaczny. Ta solidarność nie może spoczywać wyłącznie na barkach rolników, a przykład tego bankomatu powinien nas zbiorowo zmusić do lepszego przewidywania dalszych działań na rzecz integracji Ukrainy.
Oświaadczenie w imieniu następujących stowarzyszeń:
AVEC – Stowarzyszenie Przetwórców Drobiu i Handlu Drobiem w krajach UE
CEFS – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru
CEPM – Europejska Konfederacja Producentów Kukurydzy
CIBE – Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków
COPA-COGECA – Zjednoczony głos rolników i ich spółdzielni w Unii Europejskiej
EUWEP – Europejska Unia Sprzedaży Hurtowej Jaj, Przetworów Jajczych, Drobiu i Dziczyzny
***
W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt
Birthe Steenberg – Sekretarz Generalny AVEC׀ELPHA׀EPB +32 492 10 75 71 bs@avec-poultry.eu
Katarzyna Jaworowska – specjalista ds. komunikacji i spraw społecznych CEFS +32 2 774 51 07 catherine.jaworowska@cefs.org
Arthur Boy – Doradca ds. polityki ds. gospodarczych CEPM arthur.boy@agpm.com +33 6 79 05 78 31
Elisabeth Lacoste – Dyrektor CIBE +32 2 50 46 091 elisabeth.lacoste@cibe-europe.eu
Ksenija Simovic – starszy doradca ds. polityki COPA-COGECA +32 473 66 30 71 ksenija.simovic@copa-cogeca.eu
Bruno Menne – Dyrektor ds. towarów COPA-COGECA +32 478 18 99 09 bruno.menne@copa-cogeca.eu
Clara Hagen – Sekretarz Generalny EUWEP +31 30 637 8844 Clara.Hagen@euwep.org
oprac, e-mk, ppr.pl na podst. źródło COPA COGECA