Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Amerykański drób traci w Chinach

8 czerwca 2020
Amerykański drób traci w Chinach

Według agencji Reuters, powołującej się na wypowiedzi prezesa firmy Sanderson Farms, amerykański drób nie cieszy się już dużym zainteresowaniem chińskich importerów.

Miesiąc czerwiec wskazywany jest jako przełomowy czas w którym wyhamowały przesyłki amerykańskich kurczaków w wyniku spadku zamówień ze strony Chin. Wygląda na to, że nastąpił gwałtowny zwrot we współpracy obu gospodarek w sektorze drobiarskim, po obserwowanym od początku 2020 roku dynamicznym wzroście importu mięsa drobiu z USA przez Chiny.

W ostatnich tygodniach oficjalnie mówi się o tym, że w Chiny zmagają się z nadmiernymi zapasami drobiu i jaj, co skutkuje historycznymi spadkami cen. W 2019 roku produkcja drobiu w Chinach wzrosła o 12 proc. do 22,39 mln ton.

Chińscy hodowcy drobiu zwiększali produkcję w celu uzupełnienia niższej podaży wieprzowiny z powodu ASF. Powstała nadwyżka produktów drobiarskich napotkała na słabszy popyt konsumencki. Choć w Chinach wzrosło zainteresowanie zakupem drobiu i jaj, nie są to jeszcze poziomy sprzed epidemii koronawirusa. Hamulcem nadal jest brak powrotu do normalności w sektorze gastronomicznym czy brak organizacji wydarzeń publicznych.

To właśnie zjawisko zbyt dużych zapasów w Chinach jest wymieniane jako czynnik ograniczający import kurczaków ze Stanów Zjednoczonych. Choć dużą niepewność wśród obserwatorów rynku drobiu mogą wzbudzać ostatnie konflikty między Waszyngtonem a Pekinem, których ofiarami stały się produkty rolne, jak soja czy wieprzowina.

Przypomnijmy, że  Chiny zniosły ograniczenia dotyczące importu mięsa drobiowego  z USA w  listopadzie 2019 roku. Kompromis między Waszyngtonem a Pekinem w sprawie drobiu był jednym z obszarów zaawansowanych dyskusji między krajami zmierzającymi w kierunku częściowej  umowy handlowej. W połowie stycznia 2020 roku kontener z 24 tonami kurzych łapek odprawiły  służby celne w Szanghaju. Analitycy rynkowi uznali, że to symboliczny początek nowej ery w handlu Chiny – USA.

Wydarzenie to traktowano jako wielki powrót amerykańskiego mięsa drobiowego na rynek azjatycki, po kilku latach  nieobecności, gdy w roku 2015 chiński rząd  zakazał przywozu z USA z uwagi  na wystąpienie grypy ptaków w  tym państwie.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę