Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

ŻW: Cukierek - pańska skórka, idzie do Unii

10 października 2007
"Życie Warszawy" złożyło w Ministerstwie Rolnictwa wniosek o rejestrację pańskiej skórki jako produktu tradycyjnego. Powód? Do tej pory na liście polskich produktów tradycyjnych jest tylko siedem przysmaków pochodzących z Mazowsza. Podkarpacie ma ich już 58.
"Wnioskujemy o umieszczenie pańskiej skórki na liście produktów tradycyjnych, bo pamiętamy, jak w dzieciństwie rodzice kupowali nam ten przysmak przy warszawskich cmentarzach i na Starym Mieście. Dotychczas nikt o tym nie pomyślał i dlatego Mazowsze jest na szarym końcu listy województw starających się o rejestrację własnych marek. Właśnie dlatego rozpoczynamy naszą akcję i apelujemy do warszawiaków oraz mieszkańców Mazowsza o zgłaszanie kolejnych produktów. Procedura rejestracji jest bardzo łatwa i każdy może jej dokonać" - informuje redakcja.

Według "ŻW", trzeba sprawdzić, czy produkt jest wytwarzany metodą tradycyjną co najmniej od 25 lat i czy na pewno jest produkowany wyłącznie na Mazowszu. Informacji szukała gazeta w księgozbiorze Czytelni Varsavianów w bibliotece przy ul. Koszykowej oraz Czytelni Naukowej nr VII przy ul. Świętojańskiej. Pytanie o pańską skórkę wywołuje u pracowników zdziwienie, a potem uśmiech. Panie również pamiętają ten przysmak i chętnie pomagają w wyszukaniu potrzebnych materiałów.

Wzmianki o cukierku znalazło "ŻW" m.in. w Słowniku Języka Polskiego z 1908 r., więc wymóg 25 lat jest spełniony. Okazuje się, że pańska skórka pierwotnie była uznawana za lek przeciwkaszlowy. Nazywano ją panieńską skórką, bo w dotyku przypominała skórę młodych kobiet. Więcej trudności sprawiło ustalenie składników cukierka. Przepis jest pilnie strzeżony przez producentów. Te z internetu nie są prawdziwe. W poradniku medycznym z 1888 r. udaje się znaleźć przepis po łacinie. W innych XIX-wiecznych poradnikach znajdują się jeszcze przepisy po niemiecku i francusku.

Kolejne wyzwanie to zdobycie półproduktów potrzebnych do zrobienia cukierka. Gazeta ma trudności z zakupem gumy arabskiej i sproszkowanego korzenia prawoślazu. Są one niezbędne, bo dzięki nim skórka ma dobrą konsystencję. Po kilkunastu próbach udaje się dziennikarzom "ŻW" wyprodukować pańską skórkę. Mogą więc wypełnić wniosek w sprawie rejestracji.


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę