Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żuchowski: rada rolnictwa UE przyjęła projekt ACTA, bo nie było uwag

25 stycznia 2012
Projekt umowy ACTA zgodnie z unijnymi procedurami został przyjęty na Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, a nie na merytorycznym forum, ponieważ żadne z państw członkowskich nie zgłaszało do niego uwag - wyjaśnił wiceminister kultury Piotr Żuchowski.
Sejmowa komisja innowacyjności i nowych technologii podczas wtorkowego posiedzenia zapoznaje się z stanowiskiem rządu w sprawie przyjęcia przez Polskę i UE umowy ACTA.
"Jednomyślne dokumenty UE mogą być przyjmowane podczas dowolnego gremium, niekoniecznie odpowiedniego merytorycznie. Do ACTA nie było uwag państw, dlatego można było przyjąć dokument podczas rady rolnictwa" - wyjaśniał we wtorek posłom sejmowej komisji nowych technologii Żuchowski. Przeciwnicy umowy dziwili się, dlaczego przyjęło ją niemerytoryczne w tych sprawach unijne gremium.
"Rzeczywistość jest taka, że przegramy walkę o prawa autorskie naszych obywateli i ochronę własności intelektualnej, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA" - przekonywał posłów wiceminister.
W jego ocenie umowa powinna z czasem rozszerzać się na kolejne państwa należące do WTO.
Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar podkreślił, że nawet gdyby Polska umowy nie podpisała i ratyfikowała, jako kraj, to i tak będzie nas ona wiązała, jako przyjęta przez Unię Europejską.
Negocjacje ACTA zakończyły się pod koniec listopada 2010 r., a UE parafowała tekst ACTA 25 listopada 2010 r. Obecnie trwa proces przyjmowania umowy przez UE.
Umowa ACTA ma zostać podpisana w Tokio 26 stycznia. Przedstawicielami UE będą ambasador UE oraz ambasador Danii jako przedstawiciel prezydencji UE - sprawowanej obecnie przez ten kraj. Po zakończeniu procedur krajowych niezbędnych przed złożeniem podpisu, państwa UE reprezentowane przez swoich ambasadorów podpiszą w Tokio umowę ACTA. Większość z nich ma podpisać umowę tego samego dnia, co UE.
Po podpisaniu umowy, PE rozpocznie tzw. procedurę zgody. W jej ramach odbędą się dyskusje w różnych komisjach europarlamentu. Głosowanie ma mieć miejsce prawdopodobnie w kwietniu lub maju. Po udzieleniu zgody przez PE oraz zakończeniu ratyfikacji przez kraje UE, Rada będzie musiała podjąć ostateczną decyzję o zawarciu umowy. Decyzja zostanie następnie przekazana innym państwom, które podpisały ACTA. Dopiero wtedy ACTA wejdzie w życie dla całej UE.
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania umowy ACTA.
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę