Ptak_Waw_CTR_2024

Zostaje siedlisko

3 września 2004

Rolnicy pragnący ubiegać się o unijne renty strukturalne muszą całkowicie zrezygnować z produkcji rolnej oraz przekazać innej osobie grunty rolne, zostawiając sobie tylko niewielkie siedlisko.

Ze względu na liczne wątpliwości dotyczące zasad przyznawania unijnych rent strukturalnych, resort rolnictwa odpowiedzialny za wypłatę tych świadczeń wyjaśnia, że o renty strukturalne mogą ubiegać się rolnicy w wieku przedemerytalnym, którzy ukończyli 55 lat (granica wieku dla mężczyzn i kobiet jest jednakowa). Prawo do takiego świadczenia mają tylko osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS, prowadzące działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym będącym ich własnością (lub współmałżonka). Osoby takie muszą jednak zdecydować się na przekazanie posiadanego gospodarstwa rolnego innemu rolnikowi, instytucji albo następcy.

Rolnik, który przekazał gospodarstwo rolne, może uprawiać jedynie grunty o powierzchni do 0,5 ha łącznie z siedliskiem. Produkcja zarówno roślinna, jak i zwierzęca może być prowadzona wyłącznie w celu zaspokajania potrzeb własnych i rodziny. Wyprodukowana żywność nie może być przedmiotem handlu.

Jednym z warunków uzyskania renty unijnej strukturalnej jest zarejestrowanie się w ewidencji producentów. Stanowi ona część „Krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności”. Prowadzi ją Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ubieganie się o rentę strukturalną nie jest w żaden sposób związane z ubieganiem się o dopłaty bezpośrednie.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej wynosi około 1200 zł. Może być ona zwiększona o kolejne 60 proc. kwoty najniższej emerytury, jeżeli przekazane gospodarstwo rolne stanowiło źródło utrzymania dla obojga małżonków w dniu przekazania gospodarstwa. Oznacza to, że obie osoby muszą mieć ukończone 55 lat.

Podstawowa wysokość renty strukturalnej może być także zwiększona o:
• 50 proc. kwoty najniższej emerytury – w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w sposób trwały o powierzchni co najmniej 3 ha użytków rolnych,
w maksimum 60 proc. kwoty najniższej emerytury – po 3 proc. kwoty najniższej emerytury za każdy pełny ha powyżej 3 ha, ale nie więcej niż za 20 ha użytków rolnych (UR),
• maksimum 60 proc. kwoty najniższej emerytury – po 3 proc. kwoty najniższej emerytury za każdy pełny hektar użytków rolnych powyżej 3 ha tych użytków, przekazany w sposób trwały na powiększenie innego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika będącego w wieku poniżej 40 lat. Jednak i w tym przypadku obowiązuje ograniczenie powierzchni przekazywanego gospodarstwa.

Maksymalnie renta strukturalna może wynosić 440 proc. najniższej emerytury, czyli około 2500 zł.


POWIĄZANE

UE przyjmuje przepisy, które mają lepiej mierzyć wkład środowiska w gospodarkę R...

Poznaj panele SPC, które tchną nowe życie w Twoje wnętrze! Podłoga to serce każd...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę