Mimo drogich biletów wielu Polaków przynajmniej raz w roku odwiedza zoo. 41% z nas chodzi tam w celach rekreacyjnych, choć doceniamy też rolę edukacyjną (23%). W czasie pobytu nie tylko lubimy obserwować zwierzęta (52%), lecz także zdobywać o nich informacje.
Zadaniem ogrodów zoologicznych jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt. Oprócz tego miejsca te dostarczają ludziom rozrywki. Nie mniej ważne jest krzewienie nauki – każde zoo ma bogatą ofertę edukacyjną. „Wszystkie wybiegi opatrzone są tablicami informacyjnymi. Dla szkół przygotowano lekcje tematyczne, które wzbogacają wiedzę uczniów i zwracają ich uwagę na problemy wymierających ssaków, ptaków, płazów i gadów” – mówi serwisowi infoWire.pl dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.
Jeśli chodzi o prawidłowe zachowanie w zoo, z roku na rok jest coraz lepiej. Przed wejściem warto zapoznać się z regulaminem, aby wiedzieć, jakie działania nie są mile widziane. Pamiętajmy, że nie wolno hałasować ani jeździć na rowerze, ponieważ stresuje to zwierzęta. Boją się one również balonów helowych, stąd zakaz ich wnoszenia na teren ogrodu.
Zabronione jest też dokarmianie zwierząt – jeśli zjedzą zbyt dużo lub spożyte przez nie produkty będą nieodpowiednie, mogą mieć rozstrój żołądka. „Niestety, wciąż borykamy się z tym problemem. Im ładniejsze zwierzę, tym większe ryzyko przekarmienia go przez turystów” – stwierdza rozmówca.