Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Zobacz, jak oszczędzać na ogrzewaniu!

17 listopada 2011
Przed nami zima. To oznacza nie tylko chłód w naszych domach, ale i pustki w portfelu. Bo wydatki na ogrzewanie to lwia część wydatków.
Odczuwają to nie tylko właściciele domów, ale i miliony Polaków mieszkający w blokach, którzy ogrzewają mieszkania tzw. ciepłem systemowym - czyli centralnym ogrzewaniem z sieci.

Rachunki, które przychodzą po zakończonym sezonie grzewczym, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Znane są przypadki gdy właściciele 50-metrowych mieszkania dopłacają po 3-4 tysiące złotych.

Ale można uniknąć takich niespodzianek, słuchając porad fachowców. Naszym Czytelnikom doradza Bogusław Regulski (53 l.), wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Porady

1. Pamiętajmy, iż temperatura optymalna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia to 19- 21 st. C. Każdy wzrost temperatury o 1 stopień powoduje około 10 proc. wzrostu kosztów ogrzewania.

2. Używajmy zaworów - temperaturę najlepiej regulować zaworem termostatycznym przy grzejniku. Mieszkanie wietrzyć krótko i intensywnie, koniecznie przy zakręconym kaloryferze przez najwyżej 10 minut, by go nie wychładzać. Zawory otwierajmy po około 5 minutach po zamknięciu okien.

3. Nie zostawiajmy uchylonych lufcików lub okien na długo. W trakcie takiego wietrzenia nie tylko nie przewietrzymy dobrze pomieszczenia, ale dodatkowo przyczynimy się do wyziębienia ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie tak „wywietrzonego” pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła

4. Uwolnijmy nasze grzejniki - skróćmy firanki odsłaniając źródło ciepła, nie zasłaniajmy kaloryferów meblami czy innymi przedmiotami. Zamontowanie za kaloryferem specjalnych blach "odbijających" ciepło w stronę pokoju, to oszczędność ok. 5 proc. ciepła

5. Podczas nieobecności w domu, w nocy oraz w pomieszczeniach rzadko używanych temperatura może być niższa. Ustawmy zawory grzejników na minimalny poziom poboru ciepła. Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych - na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.

Jak wskazują badania, zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc. Dla przeciętnej rodziny oznacza to 500-800 zł oszczędności rocznie i zapobiegnie astronomicznym rachunkom. Jeszcze większych oszczędności możemy spodziewać się po ociepleniu budynku lub wymianie okien. Dlatego warto "naciskać" spółdzielnię i żądać wykonania niezbędnych prac.


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę