Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Zmiany w reformie systemu emerytalnego niekorzystne dla wsi

5 stycznia 2016
Lubelska Izba Rolnicza protestuje przeciwko uregulowaniom prawnym, jakie zostały przedstawione do konsultacji w projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw. W ocenie LIR zaproponowane zmiany w reformie systemu emerytalnego, są bardzo niekorzystne dla wsi. Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej stoi na stanowisku, że  ustawa w proponowanym kształcie jest nie do przyjęcia.

- Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat byłoby dużym utrudnieniem dla wymiany pokoleniowej na wsi. Spowodowałoby to, że gospodarstwa po rodzicach przejmowałyby coraz starsze osoby. Praca na roli wymaga w obecnych czasach nie tylko sprawności fizycznej, ale często również specjalistycznej wiedzy w zakresie opłacalności produkcji
rolnej, nowoczesnych technologii, czy nowych metod gospodarowania. W tym kontekście przewagę mają ludzie młodzi, postrzegający gospodarstwo rolne jako przedsiębiorstwo. W związku z tym polityka państwa w obszarze rolnictwa powinna zmierzać w kierunku ułatwiania przekazywania gospodarstw rolnych młodym rolnikom. Dodatkowo informujemy, że w ramach PROW 2007-2013 działanie ,,Młody Rolnik”, skierowane jest do osób, które nie ukończyły 40 roku życia. Działanie to jest również przewidziane w przyszłym okresie programowania WPR na lata 2014-2020. Jeżeli rolnicy będą przekazywali gospodarstwo w wieku 67 lat swoim następcom (dzieciom), to oni nie będą mogli skorzystać z tego działania, bo ich wiek często przekroczy 40 lat – mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej


Zdaniem samorządu rolniczego województwa lubelskiego podstawą do ustalenia prawa do emerytury rolnika powinny stanowić udokumentowane lata pracy: 30 lat dla rolników, a nie tylko ich wiek. Ponadto, rolnik powinien mieć swobodę wyboru, od jakiego wieku przejdzie na emeryturę, ustalony powinien zostać tylko pewien wiek graniczy np. 60 lat i do 65, czy 67, powinien mieć wybór (czy pozwala mu stan zdrowia rodziny, czy ma następców).

- Ustawodawca ponadto, nie przewidział sytuacji występującej w małżeństwie
prowadzącym gospodarstwo rolne jako wspólność ustawową, gdy między małżonkami występuje różnica wieku w latach. Warunkiem przejścia na emeryturę jest oddanie gospodarstwa następcom lub sprzedaż, co w tej sytuacji, jeśli jedno z małżonków jest młodsze o 2, 3, 4 a nawet 10 lat, - czy mają czekać z przekazaniem gospodarstwa, aż to drugieukończy lata. Jeśli nie, to czy mają dzielić gospodarstwo? Kto zapłaci za jedno z nich składkę na KRUS? Należałoby, więc ustalić prawa emerytalne po osiągnięciu stażu pracy i wieku emerytalnego, i stworzyć podstawę, aby otrzymanie emerytury nie było uwarunkowane trwałym przekazaniem gospodarstwa rolnego – dodaje Jakubiec.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę