Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zmiany w przepisach o wspólnej organizacji rynku wina

2 maja 2008
W dniu 29 kwietnia br. Rada Ministrów UE przyjęła projekt rozporządzenia wdrażającego reformę wspólnej organizacji rynku wina. Zmiany prawa wprowadzone w tym rozporządzeniu Rady będą implementowane do prawa polskiego w projekcie nowelizacji ustawy z dnia 22 stycznia 2004r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Projekt nowelizacji ustawy został już przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Planowane jest skierowanie tego projektu do konsultacji społecznych pod koniec maja br. Przewiduje się w nim m.in. zniesienie ograniczenia sadzenia winorośli i produkcji wina na terytorium Polski. Dotychczas w Polsce nie można było wyprodukować z upraw krajowych więcej niż 25 tys. hl wina rocznie w pięciu kolejnych latach gospodarczych. Planowane jest także anulowanie załącznika do ustawy z 22 stycznia 2004 r. określającego odmiany winorośli dozwolone do uprawy w celu pozyskiwania winogron do wyrobu wina. Umożliwi to wykorzystanie do uprawy w Polsce odmian winorośli sklasyfikowanych do wyrobu wina w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Utrzymana została także możliwość stosowania zabiegu wzbogacania przy zastosowaniu sacharozy. Planowane jest wprowadzenie zmian w przepisach ustawy z 22 stycznia 2004 r. określających warunki jakie powinni spełniać prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobu wina gronowego z upraw własnych.
Projekt nowelizacji ustawy z 22 stycznia 2004 r. przewiduje także zmiany przepisów ustawy o Agencji Rynku Rolnego w związku ze zmiany prawa UE, które nie zezwalają na to by środki z budżetu UE przewidziane na reformę wspólnej organizacji rynku wina były dostępne do wykorzystania w państwach członkowskich, które posiadają niewielkie uprawy i produkowały niewielkie ilości wina wprowadzonego do obrotu. Środki z budżetu UE zostały zarezerwowane wyłącznie do dyspozycji państw członkowskich posiadających duże areały upraw winorośli i produkujących znaczne ilości wina wprowadzanego do obrotu. Rezultatem takiego ukierunkowania wsparcia ma być ustabilizowanie produkcji wina oraz uprawy winorośli.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę