Jak podała FAMMU/FAPA, w bieżącym 2013 roku łączny obszar upraw ziemniaków w Nowej Zelandii oszacowano na około 10,6 tys. ha wobec bardzo zbliżonej wielkości z ubiegłego roku.
Ze wspomnianego areału upraw około 33% to powierzchnia upraw ziemniaków konsumpcyjnych, około 56% to uprawa na potrzeby przetwórstwa, a około 11% powierzchni to uprawa sadzeniaków.
W bieżącym roku prognoza dotycząca zbiorów ziemniaków zakłada wielkość na poziomie około 550,0 tys. ton wobec 500,0 tys. ton przed rokiem i 586,0 tys. ton w roku 2011. Zdecydowana większość zbieranych w Nowej Zelandii ziemniaków kierowane jest do przetworzenia - jedynie do bezpośredniej konsumpcji na lokalny rynek kierowane jest około 50,0 tys. ton tych warzyw.
Około 250,0 tys. ton przetwarza się, przy czym produkty trafiają na rodzimy rynek, a około 165,0 tys. ton z przetworzonych ziemniaków wyeksportowano. Wolumen wyeksportowanych przed rokiem ziemniaków konsumpcyjnych to zaledwie 30,0 tys. ton. W minionym, 2012 roku największe ilości wysłanych za granicę ziemniaków i ich przetworów (łącznie 87,8 tys. ton) stanowiły przede wszystkim ziemniaki mrożone - głównie w postaci frytek - ich wysłano ponad 55,1 tys. ton.
Na drugim miejscu w eksporcie znalazły się świeże ziemniaki z wynikiem ponad 30,0 tys. ton i kolejno ziemianki przetworzone w pozostały sposób mrożone i niemrożone - zaledwie 1,8 tys. ton. Największe ilości nowozelandzkich przetworów ziemniaczanych trafia corocznie do Australii oraz na
wyspę Fidżi czy do Tajlandii. W minionym roku łącznie Nowa Zelandia zaimportowała 15,3 tys. ton ziemniaków i ich przetworów, przy czym dokładnie 14,0 tys. ton stanowił produkt mrożony - głównie frytki.