Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ziemia rolna pod nadzorem

5 stycznia 2016
Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej 19 grudnia  przyjęło wniosek w sprawie ochrony ziemi rolnej w Polsce. Realizując ten wniosek, Zarząd WIR wystosował pismo do Stanisława Kalemby Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poniżej przedstawiamy treść pisma.

W imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wykonując nałożony na zarząd Izby obowiązek realizacji wniosków walnego zgromadzenia, niniejszym zwracam się celem wykonania wniosku, podjętego w dniu 19 grudnia 2013 r. w Poznaniu, w sprawie podjęcia działań zmierzających do uruchomienia procedury legislacyjnej w przedmiocie utworzenia tzw. funduszu ochrony ziemi rolnej.
Niniejszy wniosek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodzimych producentów rolnych, których obawy związane są z graniczną datą 2016 r., kiedy to zostanie dopuszczony swobodny obrót ziemią wobec cudzoziemców. Obawy te wynikają z zagrożenia nieograniczonej możliwości nabywania gruntów rolnych przez - co do zasady - silniejszych finansowo od naszych rolników zagranicznych producentów rolnych. Ta perspektywa stwarza realne zagrożenie w postaci jeszcze bardziej utrudnionego dostępu do ziemi rolnej dla krajowych rolników, który to dostęp już teraz jest bardzo utrudniony wskutek małej podaży takich gruntów na rynku za przystępną cenę. Powszechną potrzebą wśród rolników w całym kraju, a w Wielkopolsce szczególnie, jest powiększanie prowadzonych gospodarstw rolnych celem poprawy ich rentowności. Niedostateczna podaż gruntów rolnych możliwych do nabycia lub dzierżawy, powoduje w zestawieniu ze znacznym popytem, niekorzystną sytuację dysproporcji pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami, skutkującą wzrastającymi cenami zakupu ziemi oraz stawkami jej dzierżawy. Intencją wnioskodawcy jest zabezpieczenie pozostałej w dyspozycji Skarbu Państwa ziemi uprawnej jako "warsztatu pracy" krajowego rolnika i dbałość o jej przystępną cenę na rynku nieruchomości. Proponuje się zaczerpnąć wzorce z istniejącego we Francji systemu w tym zakresie, realizowanego przez podmiot p.n. SAFER.
W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie, jednocześnie prosząc o rozpoczęcie prac także nad wprowadzeniem regulacji w sprawie trwałej dzierżawy oraz sprzedaży ziemi rolnej po roku 2016. Tym samym Wielkopolska Izba Rolnicza wyraża poparcie dla inicjatywy podjętej w tym przedmiocie przez Krajową Radę Izb Rolniczych w Warszawie.

Z poważaniem -
Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Bogdan Fleming



POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę