Polska wieś się modernizuje. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2014 to ponad 70 mld złotych. Rozdysponowano już ponad 90 % tego budżetu. Pomimo pozytywnych zmian w dalszym ciągu poziom wyposażenia naszych gospodarstw daleko odbiega od rolnictwa dawnej 15- tki. Cieszymy się , ze przebywa gospodarstwa specjalistycznych, prowadzonych przez młodych, wykształconych rolników, które z powodzeniem konkurują na rynku europejskim. Polskie rolnictwo znajduje się w czołówce rolnictwa europejskiego, radzi sobie z międzynarodową konkurencją.
Wartość eksportu artykułów rolno – spożywczych za 2011 rok to prawie 13 mld euro, a dodatnie saldo to 2,6 mld euro. Warto przypomnieć , że w 2006 eksport wynosił 6,5 mld euro, a wiec nastąpił 100 % wzrost. Największe obroty osiągamy z krajami Unii Europejskiej. Ważnym partnerem jest Rosja. Eksportujemy tam towary za blisko 1 mld euro rocznie. Rynek Rosji i Ukrainy został odblokowany dopiero na początku 2008 roku. Uzgodniliśmy warunki dostępu do rynków Chin, Rosji, Ukrainy, Japonii, Korei Południowej i wielu innych państw.
Mamy wysokiej jakości produkty rolne i nowoczesne zakłady przetwórcze, spełniające najwyższe standardy. Polskie zakłady przetwórcze jeszcze przed akcesja podejmowały decyzje o modernizacji, o unowocześnieniu. Branża rolno – spożywcza była jedną z pierwszych , gdzie pojawili się inwestorzy zagraniczni. Jest to dziedzina w większości sprywatyzowana. Przemysł rolno – spożywczy , jego modernizacja, korzysta z funduszy unijnych, około 1500 zakładów realizuje inwestycje korzystając ze wsparcia w ramach PROW 2007 – 2013. Są to głównie zakłady małe i średnie. Większe przedsiębiorstwa korzystają z innych programów operacyjnych.
Z roku na rok przybywa gospodarstw ekologicznych i certyfikowanych. W grudniu 2011 roku było ich ponad 23, 5 tysiąca. W ciągu ostatnich 9 lat ich liczba wzrosła ponad 10 krotnie.
W unijnym systemie chronionych nazw pochodzenia , chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności zarejestrowano 35 nazw polskich produktów. Polska znajduje się na 8 miejscu pod względem liczby zarejestrowanych nazw wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz na 1 miejscu wśród dziesięciu państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku.
Problemem, tak jak w całej Unii Europejskiej jest łańcuch żywnościowy i przechwytywanie przez pośredników znacznej części kwot, które rolnicy powinni otrzymywać za surowce.
Uruchomiliśmy w ramach PROW 2007 – 2013 nowe działanie ,,Mój rynek’’, które wspiera rozbudowę lokalnej infrastruktury targowiskowej. Chodzi o to, żeby producenci mogli bezpośrednio sprzedawać swoje produkty a konsumenci nabywać towary o najwyższej jakości po niższych cenach.
Kazimierz Plocke,
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
5632413
1