MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Zdaniem rolników z COPA – COGECA

31 stycznia 2008
Jak informuje FAMMU/FAPA unijni rolnicy zrzeszeni w COPA-COGECA są zdania, że przygotowywany przegląd WPR "Health Check" nie powinien wnosić większych zmian do obecnego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej, a być jedynie sprawdzeniem, czy reforma z 2003 r. prawidłowo funkcjonuje. Związek podkreśla również, iż rolnicy dokonali znaczących dostosowań w związku z reformą z 2003 r., a wiele z tych zmian zostało wdrożonych na poziomie poszczególnych gospodarstw dopiero w sezonie 2005/06. Ponadto nadal czekają na wdrożenie reformy kilku sektorów - owoców i warzyw, wina i bawełny.
Rolnicy potrzebują teraz okresu stabilizacji, zwłaszcza jest to ważne dla nowych krajów członkowskich, którym najpierw powinno się pozwolić na właściwe wdrożenie WPR. Związkowcy uważają, że szereg płatności - tzw. związanych z poziomem bieżącej produkcji (coupled), takich jak np.: płatność dla ryżu, pszenicy durum, suszy paszowych, nasion, lnu i orzechów, powinno zostać utrzymane. Częściowo związane płatności powinny pozostać w przypadku następujących przypadkach: płatności zbożowych, premii dla krów mamek, premii ubojowej, wołowej i owczej, dopłat do oliwy z oliwek, owoców cytrusowych, brzoskwiń i gruszek w syropie, suszonych śliwek oraz chmielu.
Ponadto występują poważne obawy czy w niektórych przypadkach "decoupling" nie doprowadzi do całkowitego odejścia od produkcji w niektórych regionach lub w przypadku niektórych typów produkcji, co byłoby z poważnymi konsekwencjami dla środowiska oraz infrastruktury oraz ekonomii i zatrudnienia w lokalnych społecznościach. Poza tym istnieje zagrożenie, iż Unia stanie się kompletnie zależna od importu pewnych produktów.
COPA-COGECA opowiedziała się przeciwko propozycji ustalenia górnego pułapu dla wypłat w systemie płatności jednolitej. Próba zmniejszenia dopłat dla największych gospodarstw może być rozpatrywana jako kara za to, iż gospodarstwo jest duże - twierdzi związek.
COPA-COGECA jest również przeciwko zaostrzaniu dolnych limitów wypłat, ze względu na nieopłacalność spowodowaną wysokimi kosztami administracyjne. Związkowcy wnioskują raczej za obniżką tychże kosztów. Co do planów Komisji dotyczących zmian w mechanizmach interwencji, to COPA-COGECA stoi na stanowisku, iż systemy interwencji publicznej, prywatnego przechowywania i refundacji eksportowych powinny pozostać, ze względu na konieczność zredukowania zagrożenia destabilizacją rynku. Związek opowiada się także za utrzymaniem interwencji na rynku zbożowym, gdyż jest to istotny instrument bezpieczeństwa w sytuacji poważnych zakłóceń. Związek przeanalizuje jednak alternatywne instrumenty zarządzania ryzykiem. Związkowcy podkreślają także potrzebę lepszego objaśnienia zasady współzależności.
Komisja opublikuje propozycje legislacyjne w ramach przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej w połowie maja br.


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę