Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zdaniem ekonomistów Polski nie stać na Święto Trzech Króli bez pracy!

5 stycznia 2016
- Polski nie stać na zwiększanie liczby dni wolnych od pracy - alarmują po dzisiejszym głosowaniu ekonomiści. Jeden dzień wolny od pracy może kosztować nawet 4 mld złotych, a to nie byle jak suma w okresie cięć i kryzysu.
Według wyliczeń PO, która była autorem projektu wprowadzenia wolnego w św.Trzech Króli , w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień od "odzyskiwania" dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie, "zwróci" gospodarce osiem dni roboczych.
Ekonomiści ostrzegają
Nie wszyscy jednak wierzą w te wyliczenia. - Nie życzę sobie wmawiania, że to nie będzie się wiązało z żadną utratą potencjalnej produkcji i dochodu - komentuje prof. Witold Orłowski z z PricewaterhouseCoopers.

- Polacy muszą sobie zdawać sprawę, że owszem będą mieli więcej czasu wolnego, ale będą mieli mniejszy dochód - komentuje ekonomista. Problem głównie leży w tym, że Trzech Króli wypada po Świętach Bożego Narodzenia, kiedy Polacy nie są przemęczeni i mieli przedtem dużo wolnego czasu. - Uważam, że kolejny dzień - akurat w tym układzie, przypadający po świętach - powoduje przedłużenie takiego bardzo martwego okresu w gospodarce. Konsekwencje tego odczujemy w postaci wolniejszego wzrostu dochodów, poziomu życia, niż moglibyśmy mieć - mówi Orłowski.

Pracodawcy przeciw
Kolejny dzień wolny od pracy może być dużym zagrożeniem dla gospodarki i prywatnych przedsiębiorstw - ostrzegają w oficjalnej opinii także Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wynika z ich wyliczeń, dodatkowy dzień wolny od pracy to w skali kraju ubytek ok. 4 mld zł. - Warto przypomnieć, że Polska z 12 dniami wolnymi od pracy to już obecnie lider w Unii Europejskiej, gdzie średnia ilość świąt wynosi 9,6 dnia - wyliczają w opinii.

Pracodawcy RP w święcie Trzech Króli widzą jeszcze jedno zagrożenie - istnieje duże prawdopodobieństwo, że Polacy będą starali się wydłużyć urlop świąteczno - noworoczny aż do 6 grudnia. Oznaczać to będzie, że rozprzężenie w tym okresie może spowodować straty dla gospodarki w wysokości aż 1,5 proc. PKB.

- Jesteśmy krajem "na dorobku" i powinniśmy więc robić wszystko, aby wykorzystać obecną przewagę ekonomiczną nad innymi państwami, a nie wprowadzać kolejny dzień wolny od pracy - czytamy z kolei w liście PKPP "Lewiatan".

"Wielka ściema" mówi Lewica
Wprowadzenie dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli krytykuje SLD. Jak przekonują politycy Sojuszu, to ukłon PO w stronę Kościoła i "wielka ściema", ponieważ zniknie z kodeksu pracy możliwość odbierania dni wolnych za święta, które przypadają w sobotę.

W ocenie eurodeputowanej Sojuszu Joanny Senyszyn, Święto Trzech Króli ma niewielkie znaczenie w religii katolickiej. Jak argumentowała, bardziej zrozumiałe byłoby wprowadzenie dnia wolnego od pracy w Triduum Paschalne. Przypomniała jednocześnie, że Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy w czasach stalinizmu.

Wiceszef klubu Lewicy Ryszard Zbrzyzny zwrócił też uwagę, że zmiany te zostały przegłosowane pomimo negatywnych opinii związków zawodowych i organizacji pracodawców. W jego ocenie, nowelizacja ta zaszkodzi pracownikom i polskiej gospodarce.

Kościół zadowolony

Przegłosowanie nowelizacji jest za to powodem do satysfakcji Kościoła katolickiego. Po 50 latach Sejm wymazał decyzję Gomułki - skomentował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Ks. Kloch przypomniał, że za przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli opowiedziało się ponad milion osób, które poparły obywatelską inicjatywę w tej sprawie, pod przewodnictwem Jerzego Kropiwnickiego.

- Nikt nie powinien narzekać, że psuje się gospodarkę, wprowadzając nowe dni wolne od pracy - oświadczył rzecznik Episkopatu, podkreślając, że dzięki zmianom w kodeksie pracy liczba dni wolnych pozostanie praktycznie taka sama.

Wolny dzień na trzech Króli obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie istnieje dalej w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Zmiany w kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

Nowelizacją ustawy zajmie się jeszcze Senat.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę