Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zbyt rygorystyczne procedury AR i MR

28 czerwca 2007
Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego apeluję   za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi   o podjęcie działań zmierzających do złagodzenia procedur, jakimi posługuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Jak się dowiadujemy, na dyrektorze ARiMR ciąży obowiązek zgłaszania wszelkich nieprawidłowości polegających na zadeklarowaniu obszaru UR do pomocy w większym areale niż wynika to z pomiarów dokonanych w ramach kontroli  na miejscu, do organów ścigania. Nie jest istotny powód powstania tych nieprawidłowości, a może przecież być ich wiele i niekoniecznie z winy rolnika.

Ich powodem mogą być przecież  urządzenia pomiarowe, które mają różną dokładność. Nieprawidłowości mogą też występować w wydziałach geodezji i wynikają z błędów, pomyłek i złych pomiarów dokonanych w latach poprzednich.

- Jednak to nie tylko jedyna konsekwencja jaka czeka rolnika w przypadku zadeklarowania areału większego niż wynika to z przeprowadzonej kontroli. Oprócz zgłoszenia do prokuratury każdy rolnik, u którego stwierdzono  w wyniku poważnego zaniedbania  nieprawidłowości zostanie pozbawiony przez rok, lub gdy celowo podał takie dane przez dwa lata  wszystkich środków pomocowych na rozwój obszarów wiejskich. Jak się dowiadujemy, w województwie łódzkim do organów ścigania zgłoszono 540 zawiadomień, z czego do tej pory w 96 przypadkach prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, a  78 sprawach umorzono postępowanie. Warto zwrócić uwagę na kosztowność tej rygorystycznej procedury – mówi Andrzej Górczyński, prezes Łódzkiej Izby Rolniczej         
     
Samorząd rolniczy województwa łódzkiego proponuje   zmienić procedurę w zakresie rozpatrywania nieprawidłowości i określić kwotę, do przekroczenia której nie należy zawiadamiać organów ścigania.  Powinna ona być taka sama  jak w innych krajach Unii Europejskiej, czyli  wynosić 100 euro.
Zdaniem IRWŁ dodatkowo należy wprowadzić zmiany do zarządzenia, na podstawie którego rolnicy są wpisywani do rejestru wykluczeń z możliwości korzystania ze środków pomocowych. Do takiego rejestru powinny być wpisywane osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu.




POWIĄZANE

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...

Analizie dotyczącej sytuacji w rolnictwie w 2024 i prognozy krótkookresowejcykli...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę