Jak informuje FAMMU/FAPA w kwietniu br. rząd Ukrainy rozpatrzy możliwość dalszego zwiększenia kwot w eksporcie ziarna zbóż Pomimo wcześniejszych zapowiedzi do tej pory Ukraina nie podniosła kwot w wywozie pszenicy i jęczmienia. Przedłużono jedynie okres obowiązywania kontyngentów - do końca bieżącego sezonu handlowego oraz zniesiono restrykcje w wywozie kukurydzy. Teraz może się to zmienić. Presja na zwiększenie limitów w eksporcie ziarna staje się coraz większa.
Analitycy oceniają, iż nielimitowany wywóz kukurydzy umożliwi eksporterom sprzedaż ok. 1 mln ton ziarna tego gatunku do końca sezonu 2007/08. Oznacza to wywóz na poziomie zbliżonym do ubiegłego sezonu handlowego. Handlowcy postulują jednak o dalsze złagodzenie restrykcji w eksporcie ziarna - w tym przede wszystkim o podniesienie kwot wywozowej dla pszenicy miękkiej - z obecnych 200 tys. ton do co najmniej 1,2 mln ton. Argumentują oni, iż dalsza zwłoka w znoszeniu ograniczeń w eksporcie może mieć poważne skutki dla ukraińskiego rynku zbożowego. Możliwości przechowywania ziarna na Ukrainie są ograniczone (szacuje się je na ok. 30 mln ton),
a zapowiadają się wyjątkowo wysokie zbiory. Może zabraknąć miejsca w silosach. Ocenia się, iż łącznie z obecnymi zapasami Ukraina może potrzebować powierzchni magazynowej dla ok. 50 mln ton ziarna.
W paŹdzierniku ubiegłego roku Ukraina wprowadziła kwotę w wywozie ziarna (przesuniętą na początek br.) w wysokości 1,2 mln ton, w tym 400 tys. ton jęczmienia i 200 tys. ton pszenicy.
Według oficjalnych Źródeł i przewidywań niezależnych analityków, w nadchodzącym sezonie Ukraina zbierze ok. 40 mln ton ziarna wobec zaledwie 29 mln ton sezon wcześniej.
W bieżącym sezonie handlowym skutkiem obostrzeń zastosowanych w eksporcie zbóż z Ukrainy kraj drastycznie zmniejszył wywóz zbóż. Według UkrAgroConsult, w pierwszych dziewięciu miesiącach sezonu handlowego eksport ziarna z Ukrainy wyniósł 1,437 mln ton w porównaniu do 7,224 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. W rozpatrywanym okresie Ukraina sprzedała 248,8 tys. ton pszenicy, 284,6 tys. ton jęczmienia oraz 462,85 tys. ton kukurydzy. W tym samym okresie poprzedniego roku eksport pszenicy osiągnął 3,3 mln ton, jęczmienia - 3,85 mln ton, a kukurydzy - 505,6 tys. ton.