Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zboże ze strefy ASF budzi kontrowersje

8 grudnia 2014
Jest mało prawdopodobne, że zboża pochodzące z terenów, gdzie wystąpił wirus ASF, mogą być zanieczyszczone tym wirusem, choć teoretycznie taka możliwość istnieje - poinformował Główny Lekarz Weterynarii w opublikowanym komunikacie.

Rzetelnych informacji na temat tego, czy możliwe jest, że wirus ASF może się rozprzestrzeniać w kukurydzy pochodzącej ze strefy gdzie wystąpił ASF, domagała się w ostatnich dniach Podlaska Izba Rolnicza po tym, gdy pojawiły się informacje o tym, że taka możliwość istnieje.

Jak dotąd w Polsce wirus ASF - Afrykańskiego Pomoru Świń - wystąpił jedynie na terenie województwa podlaskiego, głównie u dzików, choć były też pierwsze przypadki tej choroby u trzody chlewnej. W ostatnich dniach Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 23. przypadek tej choroby u dzików. Wszystkie przypadki odnotowano w woj. podlaskim, w terenie nadgranicznym z Białorusią. Ostatnie z nich potwierdzono u odstrzelonych dzików. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy odstrzelony lub padły dzik jest badany pod kątem ASF.

Główny Lekarz Weterynarii wspólnie ze specjalistami z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach poinformowali, że jest teoretycznie możliwe, że dziki zarażone wirusem ASF zanieczyszczają rośliny, ale "bardzo mało prawdopodobne" jest zanieczyszczenie zbóż. "Wynika to zarówno z przeżywalności wirusa w środowisku, jak i sposobu zbioru zbóż np. kukurydzy. W żadnej z dostępnych publikacji nie opisano dowodów na to, że pasze roślinne wytworzone z ziaren zbóż, stanowią zagrożenie przeniesienia ASF na świnie" - podkreślono w komunikacie.

O takiej możliwości mówili przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, powołując się na opinię specjalistów z instytutu w Puławach. Rolnicy odpowiadali, że te informacje, to "zemsta myśliwych" na podlaskich rolnikach za to, że od miesięcy domagają się większych odszkodowań za uprawy zniszczone przez dziki. Rolnicy narzekają, że odstrzał dzików jest mało skuteczny, a myśliwi wypłacają zbyt małe odszkodowania za zniszczone pola. W regionie po protestach rolników powołano specjalne komisje, które porównały wyceny szkód zrobione przez koła łowieckie i realną skalę zniszczeń i okazało się, że szkody te są znacznie większe niż szacują je koła łowieckie.

Po pojawiających się informacjach o tym, że za pośrednictwem kukurydzy wirus ASF może się przenosić dalej, rolnicy zaczęli się obawiać, że nikt nie będzie chciał kukurydzy z terenów z ASF. Domagali się informacji od władz w regionie.

"Najczęstszą drogą szerzenia się wirusa jest bezpośredni kontakt zwierząt zdrowych i zakażonych, kontakt z produktami pochodzenia zwierzęcego zawierającymi wirus ASF (odpady kuchenne zawierające takie produkty, w tym produkty z dziczyzny) oraz przeniesienie mechaniczne wirusa na odzieży, obuwiu lub sprzęcie, przy świeżym zanieczyszczeniu materiałem zawierającym wirus ASF" - podaje Główny Lekarz Weterynarii.

Biorąc jednak pod uwagę teoretyczną możliwość przenoszenia wirusa w ziarnach zbóż, GIW zaleca rolnikom m.in. by pasza zebrana z terenów, gdzie wystąpił ASF była podawana zwierzętom po obróbce termicznej w temperaturze minimum 70 stopni C lub po 40 dniach od zbiorów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę