Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zastosowanie aktywatorów w uprawie buraka cukrowego

3 grudnia 2015
W uprawie buraka cukrowego bardzo ważne jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków wzrostu już od początku uprawy. Pozwala to roślinom szybciej budować biomasę zarówno liści, jak i korzeni. Bujniejszy rozwój liści umożliwia szybsze zakrycie międzyrzędzi, co z kolei przekłada się na poprawę warunków wzrostu roślin w dalszej części sezonu. Szybki wzrost masy korzeni jest bardzo istotny ponieważ wiadomo, że istnieje bezpośrednia zależność między masą korzenia w fazie zakrywania międzyrzędzi, a jego masą w trakcie zbioru. Im większe korzenie rośliny wytworzą do fazy zakrywania międzyrzędzi, tym wyższa będzie końcowa masa korzeni, a więc również  i plon.
    Burak cukrowy jest rośliną o dużych wymaganiach pokarmowych. W wielu przypadkach pomimo zastosowania odpowiednich dawek nawozów posypowych część zawartych w nich składników pokarmowych nie jest w dostatecznym stopniu pobierana przez rośliny np. na skutek niewłaściwego odczynu gleby, zbyt niskiej temperatury, niewłaściwej wilgotności, ale również z powodu niedostatecznego rozwoju i aktywności systemu korzeniowego.
    W uprawie buraka cukrowego świetnie sprawdzają się aktywatory, które nie tylko dostarczają składników mineralnych niezbędnych dla optymalnego plonowania buraka , ale jednocześnie aktywują pobieranie składników mineralnych z gleby przez roślinę. Bardzo ważne jest także zaopatrzenie w bor. Najlepiej, gdy stosowany nawóz dostarcza bor w postaci dobrze przyswajanej boroetanoloaminy. Przykładem takiego nawozu organiczno-mineralnego, zapewniającego optymalne wykorzystanie składników aktywnych pozyskiwanych z alg jest Multoleo.  Algi wykorzystane do jego produkcji są niezwykle bogatym źródłem substancji czynnych – oligosacharydów, aminokwasów, fitohormonów i witamin. Aktywator aktywuje szereg procesów odgrywających kluczową rolę w uzyskaniu wysokiego plonu m.in.: pobieranie składników pokarmowych poprzez zwiększenie aktywności odpowiedzialnych  za nie enzymów np. reduktazy azotanowej, fosfataz oraz syntezę chlorofilu i fotosyntezę. Właściwe odżywienie mineralne i wydajna fotosynteza to dwa silniki przyspieszające wzrost buraka we wczesnych fazach uprawy. Zastosowanie nawozu w uprawie buraka cukrowego zapewnia szybszy przyrost biomasy w początkowych fazach wzrostu roślin, co umożliwia szybsze zakrycie międzyrzędzi, dzięki czemu rośliny mają lepsze warunki do wzrostu, a w konsekwencji wzrasta plon korzeni i zwartość cukru. Nawóz aktywuje także pobieranie przez rośliny składników pokarmowych z gleby. Z doświadczeń przeprowadzonych w warunkach produkcyjnych wynika, że rośliny buraka cukrowego opryskiwane tym preparatem zawierają więcej składników pokarmowych w suchej masie w porównaniu z roślinami kontrolnymi – opryskiwanymi typowymi nawozami borowymi.
    Lepsze odżywienie mineralne i bardziej wydajna fotosynteza to szybszy przyrost biomasy korzeni i liści. Na podstawie kilkudziesięciu doświadczeń wykazano, że po zastosowaniu preparatu korzenie  mają średnio o 9% wyższą masą w fazie zakrywania międzyrzędzi. Kontrolę stanowiły rośliny opryskiwane tradycyjnymi nawozami borowymi. Analizy wykonano 30 dni po zastosowaniu preparatu, a podany wynik to średnia z 52 doświadczeń przeprowadzonych w warunkach produkcyjnych (uzyskano wyniki od +3% do +14%). Wzrasta również biomasa liści – średnio o 5%.
    Aktywacja pobierania składników mineralnych z gleby i bardziej wydajna fotosynteza prowadzi do przyspieszenie wzrostu roślin we wczesnych fazach uprawy, co bezpośrednio przekłada się na wyższy plon korzeni. W większości doświadczeń korzenie zawierały też więcej cukru – wzrost wynosił od 0,2 do 0,7%.
    Aktywatory zapewniają lepsze wykorzystanie zastosowanych nawozów.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę