europejskie forum rolników 2025

Zarybili olsztyńskie akweny

5 stycznia 2016
Ponad 1,7 mln sztuk narybku szczupaka, pstrąga, węgorza i troci wpuszczono do Pasłęki, jeziora Drużno i zbiornika Pierzchalskiego - poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, który dofinansował zakup materiału zarybieniowego.
Jak poinformowała PAP w poniedziałek Beata Kowalska z olsztyńskiego WFOŚiGW, dofinansowanie miało służyć polepszeniu struktury gatunkowej ichtiofauny. Dotyczyło akwenów, które w znacznej mierze są objęte różnymi formami ochrony przyrody i wyłączone z działalności rybackiej. Pozostałą częścią tych wód administruje okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.
Do rzeki Pasłęki i zbiornika Pierzchalskiego oraz jeziora Drużno trafiło w tym roku 1,4 mln sztuk narybku szczupaka i ponad 37 kg narybku węgorza. Akweny zarybiano także trocią, pstrągiem, sandaczem, boleniem, kleniem i jaziem.
Większość tych gatunków jest wrażliwa na niekorzystne zmiany środowiska. Są atrakcyjne wędkarsko, a przez to narażone na nadmierną eksploatację i kłusownictwo. Zarybianie nimi ma służyć także ograniczeniu liczebności gatunków niepożądanych, w tym karpia.
Jak przypomniała Kowalska, karp w zbiornikach otwartych jest uznawany za gatunek obcy, niekorzystny ze względów gospodarczych. Występujący masowo powoduje mętnienie wody i zanik roślinności, przez co zagraża innym rybom i przyczynia się do degradacji środowiska.
"Karp to waleczny i przebiegły intruz. Należy uzupełniać strukturę gatunkową, by przeciwdziałać jego inwazji do naturalnych zbiorników. Takie wytyczne określono w operatach rybackich" - powiedziała.
Jak podkreśliła z zarybiania Pasłęki i jeziora Drużno skorzystają także rybacy, którzy łowią na Zalewie Wiślanym. Troć i węgorz to ryby dwuśrodowiskowe, wędrujące okresowo między wodami słodkimi i słonymi.
Jak poinformował PAP Krzysztof Cegieł z okręgu PZW w Elblągu, materiał zarybieniowy, który trafił do tych akwenów, kosztował 74 tys. zł. Sfinansowano go w części ze składek członkowskich, a 20 tys. zł to środki uzyskane z Funduszu. Większość narybku została wyhodowana z tarlaków poławianych we własnych obwodach rybackich.



POWIĄZANE

Copa i Cogeca ogłaszają 8. edycjęnagrody za innowacyjność dla kobiet-rolniczekCo...

Prezydent Andrzej Duda udzielił w zeszłym tygodniu obszernego wywiadu TV Trwam. ...

Krzysztof Stanowski pobił rekord. 4 miliony podpisów w cztery dni! Znamy nazwisk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę