Posłowie żądają abolicji podatkowej dla osób prowadzących tzw. działy specjalne produkcji rolniczej. Z powodu zmieniającej się interpretacji przepisów fiskus zażądał od kilku przedsiębiorców zwrot wielu milionów zaległych podatków. Rolnikom grozi teraz bankructwo.
Pan Marek Krzysztoszek prowadzi zakład wylęgu i dystrybucji drobiu. Wczoraj przyjechał do Sejmu, aby opowiedzieć dlaczego grozi mu bankructwo. Przez 15 lat rozliczał się z fiskusem na podstawie tzw. norm szacunkowych.
Co roku dostawał decyzję naczelnika Urzędu Skarbowego potwierdzającą prawidłowe rozliczania się. Nagle 3 lata temu kontrola skarbowa uznała, że naczelnik się mylił, a podatek – oczywiście dużo większy - trzeba naliczyć na nowo.
Marek Krzysztoszek – producent drobiu: to nie jest wyrok tylko na mnie, ale także na moją rodzinę i na moją firmę. Najpierw państwo pomaga, daje preferencyjne kredyty, natomiast po 5 latach się budzi i stwierdza, że urzędnik skarbowy mógł się pomylić, podatnik powinien znać prawo podatkowe i finał jest taki jaki jest.
Przedsiębiorca z dnia na dzień został zobowiązany do zapłacenia 4 milionów złotych zaległych podatków. To nie odosobniony przypadek. Najciekawsze w sprawie jest to, że nowa interpretacja przepisów podatkowych nie jest powszechna. Niektóre Wojewódzkie Sądy Administracyjne przyznają rację fiskusowi, inne rolnikom.
Dariusz Szostek – producent grzybów: liczymy na to, że my jako podatnicy, będziemy płacili takie podatki jakie się należą. To znaczy takie podatki, o których będziemy wiedzieli wcześniej wiedzieli, podatki jakie będą wymierzane według ustawy i podatki jakie będą wymierzane według zasad i prawideł ogólnie znanych.
Ministerstwo finansów powołując się na wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego tłumaczy, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Z kolei posłowie przypominali, że sprawy w NSA jeszcze się toczą i należałoby wstrzymać egzekucje.
Adam Szejnfeld – poseł PO: będziemy chcieli zapytać – wezwać pana ministra aby jeśli prawo będzie mu na to pozwalało wstrzymał egzekucję decyzji w określonych przypadkach dopóki w tych przypadkach nie zapadną rozstrzygnięcia sądowe.
8181021
1