Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 maja przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt .
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk.
Projekt dotyczy zasad obowiązujących przy uboju zwierząt. Zmierza do wprowadzenia uregulowań dopuszczających ubój niepoprzedzony ogłuszeniem, co umożliwi ubój zwierząt według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne. Wprowadza jednak zakaz stosowania systemów krępujących bydło przez umieszczenie w odwrotnym położeniu lub w dowolnym innym nienaturalnym położeniu (tzw. klatki obrotowe).
W czasie dyskusji reprezentanci organizacji obrony praw zwierząt oraz Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt wypowiadali się przeciwko przyjęciu tej nowelizacji. Natomiast przedstawiciele poszczególnych zakładów oraz organizacji zrzeszających producentów branży mięsnej wskazywali na straty branży z tytułu wstrzymania uboju bez ogłuszania, konieczność płacenia kar z tytułu niezrealizowanych umów, likwidacji miejsc pracy, bezpowrotnej utraty rynków zbytu.
Komisja odrzuciła wniosek o odrzucenie projektu.
Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną, do której skierowała ww. projekt. Przewodniczącą podkomisji została poseł Dorota Niedziela (PO).
Komisja zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomocy z budżetu państwa rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych w 2013 r.
Zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MRiRW - Grażyna Madej poinformowała, że z danych przekazanych przez urzędy wojewódzkie wynika, że w bieżącym roku w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych ucierpiało ponad 10 tys. gospodarstw rolnych oraz zostało zniszczonych 155 tuneli foliowych. Poza wypłatami z tytułu ubezpieczeń poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne zarówno obrotowe na zakup środków do produkcji rolnej, jak i inwestycyjne na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych budynków i budowli. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może na wniosek rolnika dokonać odroczenia terminu płatności składek, rozłożyć płatność na raty lub ją umorzyć. Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych może odroczyć płatności z tytułu umów sprzedaży i czynszu dzierżawnego.
Wskazane organy mogą udzielać ulg w podatku rolnym. Osoby, u których szkody wynoszą ponad 30% średniej rocznej produkcji z trzech lat, a straty w budynkach, maszynach nie mniej niż 10 tys. zł., mogą ubiegać się o pomoc w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W dyskusji przedstawiciele rolników i sadowników oraz Wójt gminy Magnuszew, którą nawiedziło gradobicie, wskazywali, że nie tylko chodzi o pomoc kredytową, gdyż większość rolników nie posiada zdolności kredytowej, ale o szybką pomoc doraźną z pomocy społecznej na bieżące potrzeby rodzin. Obecnie trwa szacowanie szkód przez powołanie przez lokalne władze komisje z udziałem producentów.
Został zgłoszony projekt dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów. Komisja wróci do tej sprawy na następnym posiedzeniu.
9413458
1