Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 6 lutego wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020,stanie prac nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i wnioskach złożonych do projektu PROW oraz sposobu ich załatwienia.
Na finansowanie obszarów wiejskich w latach 2014-2020 Polska otrzyma łącznie 42,4 mld euro. Na płatności bezpośrednie zostanie przeznaczonych z budżetu UE ponad 23,7 mld euro, na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 13,5 mld euro, oprócz tego z polityki spójności na obszary wiejskie planowane są środki w wysokości 5,2 mld euro.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisława Kalemby poinformował, że trwają uzgodnienia międzyresortowe co do szczegółów wykorzystania środków z polityki spójności. Przewiduje się, że w ramach tych środków będą realizowane działania związane z gospodarką wodno-ściekową - 1,2 mld euro, gospodarką wodną - 0,5 mld euro, przedsiębiorczością - 1,5 mld euro, rewitalizacją społeczną i gospodarczą - 2 mld euro.
Minister podkreślił, że w ramach tych działań przewiduje się zakup wysokospecjalistycznego sprzętu dla spółek wodnych. Szczegółową prezentację dotyczącą Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wersji przekazanej do trzeciego etapu konsultacji publicznych omówiła podsekretarz stanu w MRiRW - Zofia Szalczyk.
Minister podkreśliła, że w projekcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 jest 14 działań. Środki skierowane są przede wszystkim na dofinansowanie konkurencyjności. Głównym działaniem pozostają inwestycje w środki trwałe w gospodarstwach rolnych, na które przeznaczonych zostało około 3,5 mld euro. Najważniejszym poddziałaniem jest: modernizacja gospodarstw rolnych z budżetem w wysokości 2,8 mld euro. Kolejne poddziałania to: przetwórstwo i marketing produktów rolnych z budżetem w wysokości około 620 mln euro oraz scalanie gruntów rolnych - 130 mln euro. W ramach programu przewiduje się ponadto m.in. wsparcie dla: młodych rolników, przywracania potencjału produkcji rolnej, rozwoju gospodarczego i działalności gospodarczej, podstawowych usług i odnowy miejscowości, tworzenia grup producenckich i organizacji producenckich, działań rolno-środowiskowo- klimatycznych, płatności do obszarów o niekorzystnych warunkach i programu „Leader”.
W dyskusji podnoszono kwestię funkcjonowania w nowej perspektywie finansowej podmiotów doradztwa rolniczego zarówno tego państwowego jak i prywatnego. Wskazywano na brak wsparcia w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich dla spółdzielczości rolniczej. Posłowie pytali o metodologię podziału środków w ramach polityki spójności na poszczególne państwa UE w perspektywie 2014-2020 oraz o dokumenty wskazujące na określenie progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
Komisja wysłuchała również informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej wprowadzenia embarga na eksport wieprzowiny do Federacji Rosyjskiej i Białorusi.
Podsekretarz stanu w MRiRW - Tadeusz Nalewajk poinformował, że po tym jak na Litwie wykryto dwa przypadki zachorowań na afrykański pomór świń Rosja wstrzymała eksport wieprzowiny z całej Unii. Aktualnie UE prowadzi starania o przywrócenie możliwości eksportowania wieprzowiny.
9448821
1