Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  6 lutego  wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020,stanie prac nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i wnioskach złożonych do projektu PROW oraz sposobu ich załatwienia.
Na finansowanie obszarów wiejskich w latach 2014-2020 Polska otrzyma łącznie 42,4 mld euro. Na płatności bezpośrednie zostanie przeznaczonych z budżetu UE ponad 23,7 mld euro, na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 13,5 mld euro, oprócz tego z polityki spójności na obszary wiejskie planowane są środki w wysokości 5,2 mld euro.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisława Kalemby poinformował, że trwają uzgodnienia międzyresortowe co do szczegółów wykorzystania środków z polityki spójności. Przewiduje się, że w ramach tych środków będą realizowane działania związane z gospodarką wodno-ściekową - 1,2 mld euro, gospodarką wodną - 0,5 mld euro, przedsiębiorczością - 1,5 mld euro, rewitalizacją społeczną i gospodarczą - 2 mld euro.
Minister podkreślił, że w ramach tych działań przewiduje się zakup wysokospecjalistycznego sprzętu dla spółek wodnych. Szczegółową prezentację dotyczącą Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wersji przekazanej do trzeciego etapu konsultacji publicznych omówiła podsekretarz stanu w MRiRW - Zofia Szalczyk.
Minister podkreśliła, że w projekcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 jest 14 działań. Środki skierowane są przede wszystkim na dofinansowanie konkurencyjności. Głównym działaniem pozostają inwestycje w środki trwałe w gospodarstwach rolnych, na które przeznaczonych zostało około 3,5 mld euro. Najważniejszym poddziałaniem jest: modernizacja gospodarstw rolnych z budżetem w wysokości 2,8 mld euro. Kolejne poddziałania to: przetwórstwo i marketing produktów rolnych z budżetem w wysokości około 620 mln euro oraz scalanie gruntów rolnych - 130 mln euro. W ramach programu przewiduje się ponadto m.in. wsparcie dla: młodych rolników, przywracania potencjału produkcji rolnej, rozwoju gospodarczego i działalności gospodarczej, podstawowych usług i odnowy miejscowości, tworzenia grup producenckich i organizacji producenckich, działań rolno-środowiskowo- klimatycznych, płatności do obszarów o niekorzystnych warunkach i programu „Leader”.
W dyskusji podnoszono kwestię funkcjonowania w nowej perspektywie finansowej podmiotów doradztwa rolniczego zarówno tego państwowego jak i prywatnego. Wskazywano na brak wsparcia w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich dla spółdzielczości rolniczej. Posłowie pytali o metodologię podziału środków w ramach polityki spójności na poszczególne państwa UE w perspektywie 2014-2020 oraz o dokumenty wskazujące na określenie progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Komisja wysłuchała  również informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej wprowadzenia embarga na eksport wieprzowiny do Federacji Rosyjskiej i Białorusi.
Podsekretarz stanu w MRiRW - Tadeusz Nalewajk poinformował, że po tym jak na Litwie wykryto dwa przypadki zachorowań na afrykański pomór świń Rosja wstrzymała eksport wieprzowiny z całej Unii. Aktualnie UE prowadzi starania o przywrócenie możliwości eksportowania wieprzowiny.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę