Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji rolnictwa i Rozwoju Wsi

27 czerwca 2008

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  26 czerwca  wysłuchała informacji o sytuacji na podstawowych rynkach rolnych oraz prognozy cen rynkowych podstawowych produktów rolniczych.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Bogusław Nadolnik, omówił sytuację w Polsce oraz w UE na podstawowych rynkach produktów roślinnych i zwierzęcych: zbóż, mięsa wieprzowego, wołowego i produktów mleczarskich.
Na światowym rynku zbóż obserwuje się tendencje wzrostowe produkcji przy jednoczesnym wzroście konsumpcji w wyniku, czego światowe zapasy zbóż ulegną zmniejszeniu. Szacuje się, że w Polsce zbiory będą niższe o ok. 10 % w porównaniu do roku ubiegłego ze względu na występującą na połowie obszaru kraju suszę.
Ze względu na znaczny wzrost cen zbóż i pasz spadło pogłowie trzody chlewnej, co skutkuje wzrostem cen żywca wieprzowego o 32 % w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Ceny żywca wołowego pozostają niższe niż w całej UE, gdzie obserwuje się deficyt tego produktu. W Polsce propaguje się rozwój hodowli ras mięsnych m.in. poprzez wykup kwot mlecznych od rolników, którzy przechodzą z hodowli bydła mlecznego na mięsne.
Produkcja mięsa drobiowego w Polsce jest w dalszym ciągu konkurencyjna cenowo (ceny niższe o ok. 20 % niż ceny w UE) stąd obserwowany wzrost eksportu.
Ministerstwo wystąpiło do KE o rekompensaty z tytułu zmniejszonych dochodów producentów w związku z wystąpieniem na przełomie roku grypy ptaków.
Na unijnym rynku mleka obserwuje się znaczny wzrost cen produktów mleczarskich, nawet do 100%. W Polsce po wcześniejszej tendencji wzrostu cen skupu mleka obecnie następuje proces odwrotny, co budzi niepokój producentów. W sytuacji zagrożenia brakiem pasz na skutek suszy możliwe jest odchodzenie od produkcji mleka.
W dyskusji posłowie podnosili m.in. sprawę powiązania poszczególnych rynków – zbóż i mięsa. Zwracali uwagę na braku działań rządu w celu poprawy sytuacji dochodowej rolników, poszukiwania nowych rynków zbytu szczególnie, jeśli chodzi o mięso oraz na potrzebę szybszej reakcji na suszę.
Komisja przyjęła informację.

Ponadto na kolejnym posiedzeniu, Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich .
W trakcie drugiego czytania zgłoszono 4 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie 3 poprawek i odrzucenie jednej poprawki.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć mają na celu: usprawnienie obwieszczania informacji na temat suszy, co pozwoli na bardziej sprawne działania odpowiednich służb oraz firm ubezpieczeniowych; doprecyzowanie terminu objęcia ubezpieczeniem strat spowodowanych przymrozkami wiosennymi poniżej 0ºC w okresie od 15.04 do 30.06.; zmniejszenie z 2 do 1 przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych w Komisji do spraw oceny ofert firm ubezpieczeniowych.
Poprawka, którą Komisja proponuje odrzucić wprowadza trzecią grupę upraw do ubezpieczenia – głównie owoców i warzyw.
Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach .
W trakcie drugiego czytania zgłoszono 3 poprawki.
Komisja wnosi o przyjęcie jednej poprawki i odrzucenie dwóch pozostałych poprawek.
Poprawka, która Komisja proponuje przyjąć polega na skreśleniu w art. 1 pkt 1, dotyczącego znakowania pasz genetycznie zmodyfikowanych.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić zmierzają do przesunięcia z dnia 1 stycznia 2013 r. na dzień 12 lutego 2009 r. terminu wejścia zakazu wytwarzania i stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz do przeznaczenia środków z NFOŚ na dopłaty do stosowania pasz genetycznie niezmodyfikowanych w wysokości równej różnicy cen.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę