Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu wspólnym z Komisją do Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła informację na temat stanowiska Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej UE po 2013 roku. Informację przedstawiła radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Krzyżanowska.
Poinformowała, że w 2008 r. rozpocznie się dyskusja na temat założeń Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r., a w 2009 r. – dyskusja na temat budżetu polityk wspólnotowych. Wyniki obu tych przeglądów wyznaczą dalszy kierunek reform WPR po 2013 r. Nowe zadania WPR wynikają między innymi ze zmiany oczekiwań społeczeństwa odnośnie do funkcji rolnictwa i WPR. Celem WPR musi być budowanie konkurencyjności rolnictwa unijnego.
Polska popiera dotychczasowe kierunki reform WPR, sprzeciwia się jednak zmniejszeniu wydatków na rolnictwo i rozwój wsi z budżetu wspólnotowego oraz uelastycznianiu finansowania WPR.
W dyskusji posłowie zauważyli m.in., iż trwająca w UE debata na temat WPR nie powinna ograniczać się tylko do instrumentów finansowych, potwierdzili że dyskusja ta jest trudna ze względu na różnice pomiędzy tzw. starą i nową Europą w związku z tym wymaga odpowiedniego podejścia. Padały również pytania dotyczące przyszłości drobnych gospodarstw, alternatywy dla gospodarstw, które znalazły się w Programie Natura 2000.