Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  2 kwietnia rozpatrzyła i przyjęła projekt wniosku o przeprowadzenie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie skuteczności działań i procedur, podejmowanych w celu ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia w Polsce ASF.
Komisja zwraca się o przeprowadzenie kontroli w zakresie: skuteczności procedur i zabiegów podejmowanych w okresie ostatnich lat przez organy państwowe i samorządowe w celu ograniczenia prawdopodobieństwa wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz sposobów ograniczania ewentualnych skutków w przypadku odnotowania tej jednostki chorobowej na terytorium kraju; oceny efektów działań podjętych w kraju i w Komisji Europejskiej przez stosowne organy i instytucje po stwierdzeniu wirusa ASF u dwóch padłych, w pobliżu granicy z Białorusią, dzików.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w marcu 2014 r.
Informację przedstawiła radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Krzyżanowska.
Podczas posiedzenia ministrowie UE przyjęli porozumienie polityczne w sprawie działań informacyjno-promocyjnych, dotyczących produktów rolnych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich. KE przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej i etykietowania produktów ekologicznych. Komisji zależy na nowej, bardziej przejrzystej strukturze sektora.
Na wniosek grupy państw, m.in. delegacji Polski, ministrowie przedyskutowali sytuację w sektorze mleka w ostatnim roku trwania kwot mlecznych. Polska zaproponowała przyjęcie rozwiązań, skutkujących ograniczeniem sankcji finansowych za przekroczenie kwot. KE zapowiedziała specjalny raport i powrót do debaty na temat sytuacji na rynku mleka w czerwcu br.

Komisja rozpatrzyła  też informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsio planowanych i podjętych działaniach wynikających z prawa Unii Europejskiej i prawa polskiego dotyczących likwidacji skutków występowania choroby ASF w Polsce i  o sytuacji na rynku wieprzowiny i planowanych działaniach rządu, dotyczących stabilizacji cenowo-dochodowej oraz rekompensat za straty poniesione przez rolników (producentów trzody chlewnej), na terenach Polski.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w MRiRW - Tadeusz Nalewajk oraz p.o. główny lekarz weterynarii - Krzysztof Jażdżewski.
29 marca br. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, wprowadzające nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w Polsce. Rozporządzenie weszło w życie 30 marca. Na ostatnim etapie przygotowań jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów, na podstawie którego będzie można uruchomić rekompensaty. Wsparcie w ramach rozporządzenia KE przysługuje producentom wieprzowiny z obszarów objętych restrykcjami z powodu wykrycia afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce. Wsparcie można uzyskać za zwierzęta ubite od 26 lutego 2014 r. do 25 maja 2014 r., z obszaru objętego restrykcjami w dniu dostarczenia ich do ubojni.
Polska jest uprawniona do przyznawania pomocy w odniesieniu do świń o masie od 50 kilogramów oraz macior mających prosięta o masie od 160 kilogramów, pod warunkiem ich uboju i wprowadzenia do obrotu pozyskanego z nich mięsa i jego produktów, zgodnie z odpowiednimi przepisami weterynaryjnymi. Rekompensatę ustalono na poziomie 35,7 euro na 100 kg masy tuszy, przy czym nie może ona w przypadku zwierząt o masie tuszy powyżej 100 kg przekroczyć tej kwoty. W przypadku tusz ważących mniej niż 100 kg, kwota wsparcia będzie odpowiednio redukowana.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę