Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  13 marca uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w środkach spożywczych.
W dezyderacie Komisja zwraca się o zweryfikowanie danych odnośnie do skali produkcji i liczby zakładów, w których ewentualnie będą przekroczone w procesie wędzenia dopuszczalne normy zanieczyszczeń wynikające z rozporządzenia 835/2011, oszacowanie skutków ekonomicznych wprowadzanych zmian i wprowadzenie mechanizmów rekompensujących oraz podjęcie działań na forum UE o przedłużenie okresów przejściowych dla Polski.

Komisja przyjęła wniosek, zgłoszony na posiedzeniu w dniu 12 marca br., o odrzucenie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualnych problemach związanych z przypadkami występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz działaniach podejmowanych przez rząd w tym zakresie.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji na rynku trzody chlewnej w związku z wystąpieniem na terytorium Polski przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz działań podejmowanych przez rząd.
Komisja postuluje o podjęcie działań legislacyjnych i finansowych likwidujących skutki występowania ASF oraz umożliwiających stabilizację i rozwój rynku wieprzowiny w Polsce.

Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tematyce poruszanej w dniu 17 lutego br. na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE.
Informacji udzieliła radca generalny - Zofia Krzyżanowska.
Obejmowała ona m.in. program prac prezydencji greckiej, sytuację w sektorze mleczarskim po 2015 r. (zniesienie kwot mlecznych) oraz afrykański pomór świń (na wniosek Polski i Litwy).
Głównym priorytetem prezydencji greckiej jest zakończenie prac legislacyjnych nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. W debacie orientacyjnej o sytuacji na rynku mleka Polska wnioskowała o wprowadzenie skutecznych rozwiązań w celu ograniczenia kar dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych oraz przygotowania ich do prowadzenia działalności po zniesieniu kwotowania produkcji. Większość państw członkowskich podkreśliło, że największym wyzwaniem dla sektora mleka po zniesieniu kwot będzie niestabilność rynku i konieczność przygotowania działań w sytuacjach kryzysowych.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o:
- rynku środków ochrony roślin,
- wdrożeniu systemu integrowanej ochrony roślin w Polsce.
Podsekretarz stanu MRiRW - Krystyna Gurbiel przedstawiła rynek środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w Polsce, obrót tymi środkami, zużycie w rolnictwie oraz regulacje prawne unijne i krajowe. Aktualnie dopuszczonych do obrotu jest 1188 środków ochrony roślin, w tym 547 herbicydów, 383 fungicydów i 165 insektycydów.
Postanowienia unijnych aktów prawnych UE dotyczące integrowanej ochrony roślin zostały zaimplementowane przepisami ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin. Upowszechnienie zasad integrowanej ochrony roślin stało się celem Krajowego planu działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin. Cele te realizowane są przez resortowe instytuty badawcze, doradztwo rolnicze, uczelnie oraz inne zainteresowane podmioty, które upowszechniają wśród rolników wiedzę z zakresu stosowania zasad integrowanej ochrony roślin. Zadania kontrolne związane z ich wdrażaniem prowadzi Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
W dyskusji posłowie oraz przedstawiciele organizacji branżowych wskazywali na brak środków do zwalczania chorób niektórych roślin, szczególnie na plantacjach małoobszarowych, niską ich skuteczność oraz konieczność nowelizacji wspomnianej ustawy z 2013 r. nakładającej obowiązek tłumaczenia na język polski całej, bardzo obszernej dokumentacji związanej z rejestracją środka w Polsce, co bardzo podnosi koszty rejestracji, wydłuża procedury i zniechęca przedsiębiorców do wprowadzania środka do obrotu na rynek krajowy.
Przedstawiciel Klubu PSL zapowiedział przygotowanie stosownego projektu zmiany ustawy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę