Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  12 marca rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualnych problemach związanych z przypadkami występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce oraz działaniach podejmowanych przez rząd w tym zakresie.
Informację przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi - Stanisław Kalemba oraz główny lekarz weterynarii - Janusz Związek.

Przypadek wystąpienia ASF w Polsce wykryto u dwóch padłych dzików w pobliżu granicy białoruskiej w połowie lutego br. Zgodnie z procedurami podjęto działania, mające na celu zwalczanie choroby oraz przeciwdziałanie jej szerzeniu się. O sytuacji poinformowano Komisję Europejską oraz Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE). ASF nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, natomiast śmiertelność wśród zwierząt może sięgać 100%. ASF naraża kraj na duże straty finansowe, wynikające z zablokowania eksportu świń i wieprzowiny.
Polska wyznaczyła wzdłuż wschodniej granicy strefę buforową, obejmującą kilkanaście powiatów woj. podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Dzięki temu UE wprowadziła regionalizację; oznacza to, że do krajów UE można eksportować wieprzowinę spoza strefy buforowej. Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o zaplanowanie sfinansowania likwidacji choroby oraz jej skutków ekonomicznych.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 26 lutego br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń, w którym określono zasady obowiązujące w obszarze objętym restrykcjami, w tym zasady przemieszczania świń z tego obszaru i na ten obszar oraz postępowanie z tuszami dzików odstrzelonych na tym obszarze.
Minister Stanisław Kalemba poinformował, że rezerwa w budżecie na skup mięsa wieprzowego ze strefy buforowej została uzgodniona z Ministrem Finansów. UE przeznaczy na rekompensaty dla naszych rolników 28 mln euro. Do Komisji Europejskiej przesłana zostanie propozycja Polski, by rekompensata z tytułu utylizacji wynosiła dla rolnika ok. 5 zł za kilogram mięsa. Według szacunków w Polsce jest ok. 10,5 mln sztuk trzody, z czego od 280 do 400 tys. znajduje się w strefie buforowej.
Obecni na posiedzeniu rolnicy ze strefy buforowej podkreślali, że rząd powinien zaradzić ich trudnej sytuacji i oczekują zdecydowanych kroków. Zgodnie sprzeciwiali się utylizacji tuczników i żądali uruchomienia skupu interwencyjnego. Powszechnie stwierdzano, że strefa buforowa jest zbyt duża; podawano w wątpliwość istnienie ASF w Polsce. Rolnicy żądali wyższej ceny skupu i jasnej strategii zwalczania choroby.
Posłowie popierali większość oczekiwań rolników, domagali się też konkretnych działań od rządu, m.in. zmniejszenia czynszu dzierżawnego czy odroczeń w spłatach kredytów.
W dyskusji zwrócono uwagę, że skup stricte interwencyjny nie jest możliwy ze względu na unijne przepisy, ale jest możliwy skup na uzupełnienie rezerw i wykup ze strefy zagrożonej. Do końca tygodnia powinna być decyzja unijna umożliwiająca taki skup.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę