Komisja Rolnictwa i Rozwoju 24 maja rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego .Komisja wnosi o jej odrzucenie.
Poprawka polegała na zdefiniowaniu pojęcia innego miejsca pierwszej sprzedaży, jak również określała, że w przypadku gatunków ryb, których zasoby wymagają wzmożonej ochrony lub wzmożonego nadzoru, pierwsza sprzedaż odbywa się także w innym miejscu pierwszej sprzedaży.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie rolników pokrzywdzonych przez nieuczciwych kontrahentów oraz dezyderat skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pogarszającej się sytuacji w polskim pszczelarstwie.
Komisja wysłuchała też informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualnej sytuacji na rynku chmielu.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Bogdan Dombrowski.
W latach 2004-2009 produkcja chmielu rosła, natomiast w 2010 i 2011 roku nastąpił spadek na skutek podtopień w głównym rejonie jego uprawy, tj. w województwie lubelskim, oraz w wyniku niskiej ceny skupu i małego popytu na chmiel. Na dzień 31 marca br. nie sprzedano 259 ton chmielu, zarazem firmy wykorzystujące chmiel w swojej produkcji posiadają znaczne zapasy surowca. Powodem jest kilkakrotny wzrost importu granulatów i ekstraktów chmielowych, głównie z Niemiec. Średnie ceny na poziomie ok. 12 zł za 1 kg oraz odmiany mniej wydajne w porównaniu do uprawianych np. w Niemczech nie zapewniają opłacalności produkcji.
W dyskusji posłowie oraz przedstawiciele związków chmielarskich uznali działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za niewystarczające, co w konsekwencji prowadzi do likwidacji wieloletnich plantacji i ograniczać będzie w przyszłości możliwość zaspokojenia potrzeb producentów piwa na surowiec miejscowy.
Obecny na posiedzeniu przedstawiciel Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego zadeklarował zmianę polityki zakupowej Kompanii Piwowarskiej oraz poinformował, że w wyniku mediacji MRiRW producenci piwa deklarują wykup w 2013 r. 75% polskiego chmielu, a w 2016 r. - 100%.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie rynku chmielu.
Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisja wysłuchała informacji Ministra Gospodarki o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej w Polsce, rozwoju energetyki wiatrowej na obszarach wiejskich oraz obecnym stanie prawnym oraz planowanych zmianach legislacyjnych i programowych dotyczących odnawialnych źródeł energii.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - Mieczysław Kasprzak.
Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jednym z najważniejszych kierunków „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”. Najważniejszymi rodzajami OZE w Polsce są biomasa, biogaz, energia słoneczna i energia wiatrowa. Są one alternatywą dla kopalnych źródeł energii, których zużycie trzeba racjonalizować.
Obowiązek wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. wymaga uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii. W przygotowaniu jest projekt, który reguluje sprawy związane ze wsparciem i ze zbilansowaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Proponuje się w nim np., że wsparcie dla nowych inwestycji będzie przyznawane na 15 lat. Przewiduje się, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.
Po przeprowadzonej dyskusji posłowie wskazali na potrzebę przyspieszenia prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zostali zobligowani do przedłożenia pisemnej odpowiedzi na pytania zadane podczas dyskusji.
Komisja zdecydowała o powrocie do tematu przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Bogdan Dombrowski.
8975294
1