Odbyły się kolejne posiedzenia rad powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej. W Dobrogoszczu spotkali się przedstawiciele samorządu rolniczego z powiatu kościerskiego. W obradach uczestniczyli również samorządowcy, leśnicy i myśliwi, ponieważ dyskutowano na temat szkód łowieckich w uprawach rolnych oraz szkód wyrządzonych przez zwierzęta prawem chronione, nie objęte prawem łowieckim.
Myśliwi zdali relacje ze współpracy z rolnikami, w szczególności z działań mających na celu ograniczenie rozmiaru szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną (grodzenie plantacji, doglądanie upraw w okresie wczesnych wschodów, kiedy są atrakcyjne dla dzików). Przypomniano tez procedurę ubiegania się o odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę chronioną. Wiele zniszczeń w rolniczych uprawach czynią też żurawie i kormorany, ale jak na razie nie ma możliwości otrzymania zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez te ptaki , ponieważ obecnie odszkodowanie ze Skarbu Państwa przysługuje jedynie za szkody wyrządzone przez bobry, wilki, niedźwiedzie, rysie i żubry. W trakcie posiedzenia rolnicy apelowali o ułatwienie procedury zgłaszania szkód do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, z pominięciem dołączania do wniosku załączników takich jak wypis i wyrys z rejestru gruntów, kopie umów dzierżawy gruntów czy zaświadczenia od wójta i , skoro nie ma podstawy prawnej, która nakładałaby taką konieczność.
W Bukowcu zaś odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Tczewskiego. Tym razem obrady zdominowała tematyka żniwna. Rolnicy dyskutowali na temat cen oferowanych za zebrane zboża i rzepak przez podmioty skupowe. W posiedzeniu uczestniczył również Lech Kolaska, członek zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej , który przedstawił sprawozdanie z inicjatyw podejmowanych w ostatnim czasie przez władze PIR.
Natomiast w Pruszczu Gdańskim – w siedzibie Pomorskiej Izby Rolniczej obradowała rada powiatu gdańskiego. W dyskusji poświęcanej przede wszystkim bezumownemu korzystaniu gruntów rolnych będących własnością Agencji Nieruchomości Rolnych oprócz rolników brali udział również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych , parlamentarzyści i przedstawiciele ANR.
Rolnicy uczestniczący w posiedzeniu zostali poinformowani , że celem przeciwdziałania zjawisku bezumownego korzystania z gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez osoby nieuprawnione, mocą art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 233, poz. 1382), wprowadzono do ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1700, z późn. zm.) zapis, iż osoba władająca nieruchomością wchodzącą w skład zasobu bez tytułu prawnego jest zobowiązana do zapłaty na rzecz Agencji Nieruchomości Rolnych wynagrodzenia za korzystanie z tej nieruchomości w wysokości stanowiącej 5-krotność wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu. Agencja Nieruchomości Rolnych oprócz dochodzenia tej należności zgłasza ponadto takie przypadki do organów ścigania.
9235097
1