Odbyły się kolejne posiedzenia rad powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej
W Kczewie, gmina Przodkowo 6 października odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu kartuskiego. Uczestnicy spotkania zapoznali się z najważniejszymi zapisami projektu Programu rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, które przedstawił Daniel Roszak z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Informacji na temat płatności bezpośrednich 2015-2020 oraz płatności za tzw. zazielenienie udzielili Marcin Węsiora, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach oraz Jolanta Mechel z Biura Powiatowego ARiMR. Kazimierz Sekuła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach omówił sytuację związaną z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF, natomiast Regina Kleina, kierownik Biura Powiatowego PODR w Kartuzach omówiła ustawę o ochronie zwierząt i planowane działania PODR w najbliższym czasie. Procedurę szacowania szkód i wypłacania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych przedstawił Zenon Bistram, prezes Zarządu PIR. Poinformował także zebranych o ostatnich działaniach zarządu PIR oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. O działaniach samorządu wojewódzkiego opowiedział Hubert Lewna, radny sejmiku województwa pomorskiego, natomiast o działaniach w Powiecie Kartuskim – Bogdan Łapa, wicestarosta powiatu kartuskiego oraz Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego. Na zakończenie obrad przedstawiciel Kancelarii Odszkodowawczej Vestra zapoznał uczestników spotkania z możliwościami uzyskania świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach w rolnictwie.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bytowie 7 października po raz ostatni w tym zebrali się członkowie rady powiatowej pomorskiej izby rolniczej powiatu bytowskiego. Tym razem posiedzenie rady powiatowej połączone było z zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku spotkaniem poświęconym p ustanowieniu planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 200.
Zmiany zapisów zarządzenia dotyczyły: Dolina Wieprzy i Studnicy, Bytowskie Jeziora Lobeliowe, Dolina Łupawy, Miasteckie Jeziora Lobeliowe, Dolina Stropnej, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy. W ramach zmian dodano kody zagrożeń, zdefiniowano zagrożenia i zmieniono mapy.
Zdaniem wielu uczestników spotkania zgłaszane wnioski nie są uwzględniane w dalszych pracach przez RDOŚ, a obejmują tylko uwagi Ministra Środowiska.
Natomiast reprezentująca RDOŚ Anna Moś podkreśliła, że Plan Zadań Ochronnych musi uwzględniać dobro ochrony środowiska, natomiast sprzeczny z tą zasadą zapis jest przesłanką do jego zmiany.
W trakcie spotkania dyskutowano również na wiele innych tematów związanych z pracą rolników i rozwojem wsi . Władysław Łangowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bytowie przekazał rolnikom szczegółowe informacje dotyczące nowego kształtu dopłat bezpośrednich po 2015 roku.
W sali narad Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Dworze Gdańskim 14 października miało miejsce posiedzenie Rady Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Nowodworskiego. W trakcie obrad dyskutowano miedzy innymi na temat systemu płatności bezpośrednich w latach 2015- 2020, zasady stosowania komunalnych osadów ściekowych na polach uprawnych oraz
systemu nawadniania i odwadniania gruntów na terenie powiatu Bardzo dużo emocji wzbudził wśród zebranych temat melioracji. Obecnie na terenie powiatu nowodworskiego nie istnieje nawadnianie terenu. W związku z tegoroczna suszą rolnicy skarżyli się na brak możliwości nawadniania polderów i ciągłą pracę pomp odwadniających.
9202648
1