Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac pomorskiego samorządu rolnicze

3 grudnia 2015
Odbyły się kolejne posiedzenia rad powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej
W Kczewie, gmina  Przodkowo 6 października  odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu kartuskiego. Uczestnicy spotkania zapoznali się z najważniejszymi zapisami projektu Programu rozwoju Obszarów Wiejskich  2014-2020, które przedstawił Daniel Roszak z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Informacji na temat płatności bezpośrednich 2015-2020 oraz płatności za tzw. zazielenienie udzielili Marcin Węsiora, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kartuzach oraz Jolanta Mechel z Biura Powiatowego ARiMR. Kazimierz Sekuła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach omówił sytuację związaną z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF, natomiast Regina Kleina, kierownik Biura Powiatowego PODR w Kartuzach omówiła ustawę o ochronie zwierząt i planowane działania PODR w najbliższym czasie. Procedurę szacowania szkód i wypłacania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych przedstawił Zenon Bistram, prezes Zarządu PIR.  Poinformował także  zebranych o ostatnich działaniach zarządu PIR oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. O działaniach samorządu wojewódzkiego opowiedział Hubert Lewna, radny sejmiku województwa pomorskiego, natomiast o działaniach w Powiecie Kartuskim – Bogdan Łapa, wicestarosta powiatu kartuskiego oraz Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego. Na zakończenie obrad  przedstawiciel Kancelarii Odszkodowawczej Vestra zapoznał uczestników spotkania z możliwościami uzyskania świadczeń dla poszkodowanych w wypadkach w rolnictwie.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bytowie 7 października po raz ostatni w tym zebrali się członkowie rady powiatowej  pomorskiej izby rolniczej powiatu bytowskiego. Tym razem posiedzenie rady powiatowej połączone było z zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku spotkaniem poświęconym p ustanowieniu planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 200.
Zmiany zapisów zarządzenia dotyczyły: Dolina Wieprzy i Studnicy, Bytowskie Jeziora Lobeliowe, Dolina Łupawy, Miasteckie Jeziora Lobeliowe, Dolina Stropnej, Jeziora Lobeliowe koło Soszycy. W ramach zmian dodano kody zagrożeń, zdefiniowano zagrożenia i  zmieniono mapy.
Zdaniem wielu uczestników spotkania  zgłaszane wnioski nie są uwzględniane w dalszych pracach przez RDOŚ, a obejmują tylko uwagi Ministra Środowiska.
Natomiast reprezentująca  RDOŚ Anna Moś podkreśliła, że Plan Zadań Ochronnych musi uwzględniać dobro ochrony środowiska,  natomiast sprzeczny z tą zasadą zapis jest przesłanką do jego zmiany.
 W trakcie spotkania dyskutowano również na wiele innych tematów związanych z pracą rolników i rozwojem wsi .  Władysław Łangowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Bytowie przekazał rolnikom szczegółowe informacje dotyczące nowego kształtu dopłat bezpośrednich po 2015 roku.  


W  sali narad Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Dworze Gdańskim 14 października miało miejsce  posiedzenie Rady Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Nowodworskiego. W trakcie obrad dyskutowano miedzy innymi na temat systemu płatności bezpośrednich w latach 2015- 2020, zasady stosowania komunalnych osadów ściekowych na polach uprawnych oraz  
systemu nawadniania i odwadniania gruntów na terenie powiatu Bardzo dużo emocji wzbudził  wśród zebranych temat melioracji. Obecnie na terenie powiatu nowodworskiego nie istnieje nawadnianie terenu. W związku z tegoroczna suszą rolnicy skarżyli się na brak możliwości nawadniania polderów i  ciągłą pracę pomp odwadniających. 

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę