Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z nieba spadło za dużo deszczu. Owoce gniją

28 czerwca 2012
Rolnicy czekali na deszcz, szczególnie producenci zbóż. Jednak intensywne opady zaczynają dokuczać niektórym sadownikom i plantatorom. Z nadmiaru wilgoci jednym niezebrane owoce zaczynają pękać, drugim gniją.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, województwo kujawsko - pomorskie należy do regionów, gdzie odnotowano największe straty zimowe i wiosenne, nie tylko w zasiewach.

- W tym roku musiałem w 100 procentach zastępować uprawy rzepaku ozimego czy pszenicy - potwierdza Józef Nowak, rolnik z Gogolinka (gmina Koronowo). - Całe szczęście, że ostatnio popadało. Deszcze okazały się zbawienne i przyszły prędzej, niż pomoc rządowa.

Drzewa ucierpiały
Straty liczą też sadownicy. - Najbardziej ucierpiały nasadzenia, i to niekoniecznie te najmłodsze, bo nawet dwu- czy trzyletnie - mówi Wojciech Klimkiewicz z Wtelna (gmina Koronowo).

Mróz najbardziej dotkliwy okazał się dla systemu korzeniowego drzew owocowych. - Przez to regeneracja uszkodzeń przebiega bardzo opornie - mówi Barbara Błaszczyńska z Kujawsko - Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, oddział w Zarzeczewie. - Niestety, z miesiąca na miesiąc wyglądało to coraz gorzej. Niektórzy musieli wymienić nawet 90 procent młodych nasadzeń.

Najgorzej przezimowały brzoskwinie, morele czy grusze. - Jednocześnie na gatunkach drzew pestkowych wystąpiły objawy groźnej choroby - srebrzystości liści, która dodatkowo je osłabiła - dodaje Błaszczyńska.

Deszcz może zaszkodzić
Za to jabłonie, choć i ich zima nie rozpieszczała, powinny w tym roku dać przyzwoite plony. - Dlatego, że zawiązało się na nich sporo owoców - wyjaśnia Klimkiewicz.

Podobnie jak rolników, sadowników również cieszy deszczowa aura. - Dzięki temu drzewom łatwiej jest teraz regenerować się - dodaje Klimkiewicz.

Jednak opady też mogą martwić. - Zauważają je zwłaszcza producenci czereśni - mówi Błaszczyńska. - Bo owoce, których nie zdążyli zebrać, zaczęły masowo pękać.

Od początku roku pogoda nie rozpieszcza również plantatorów truskawek. Nie dość, że zimą zaszkodziły im mrozy a wiosną susza, to teraz nie pomagają im deszcze. - Przez nadmiar wilgoci te owoce po prostu gniją - kończy Błaszczyńska.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę