Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z myślą o hodowcach drobiu

19 grudnia 2007
W związku z wystąpieniem ogniska grypy ptaków zarażonych wirusem podtypu H5Nlw powiecie płockim podjęto szereg niezbędnych działań. Uruchomione zostały wojewódzkie i powiatowe centra zarządzania kryzysowego. Zabezpieczono fermy drobiu podejrzanego o zakażenie oraz rzeźnie, gdzie dokonano uboju drobiu pochodzącego z gospodarstw w których wykryto chorobę.

Wyznaczono i oznakowano obszary zapowietrzone (o promieniu 3 km) oraz zagrożone (o promieniu 10 km ) wokół ognisk choroby oraz dokonano wyceny ptaków, które zostały uśpione i zutylizowane. Wszystkie te działania mają na celu zabezpieczenia przed rozprzestrzenieniem się wirusa. Hodowcy drobiu, których stada w strefie zagrożonej zostały zlikwidowane z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej, otrzymają odszkodowania.
Zdaniem samorządu rolniczego w działaniach tych jednak  zapomniano o rolnikach, właścicielach ferm spoza obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.
-Obecnie ogromnym problemem jest sytuacja hodowców żywca drobiowego z pięciu powiatów. Wszystko z powodu decyzji Komisji Europejskiej. która wprowadziła zakaz eksportu polskiego drobiu z powiatów: płockiego, sierpeckiego. gostynińskiego, włocławskiego i lipnowskiego. Zakaz wszedł w życie w poniedziałek 3 grudnia br. i ma obowiązywać przez 30 dni. Pomimo tego, że drób i mięso z wyliczonych powiatów (z wyłączeniem strefy zapowietrzonej i zagrożonej) mogą trafiać do sprzedaż w Polsce ubojnie odmawia przyjęcia zakontraktowanego żywca w obawie przed trudnościami ze
Sprzedażą surowca . Rolnicy są bezradni, ponieważ w kurnikach mają drób, który już od kilku dni powinien trafić do ubojni – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych  
Dlatego też  KRIR w  imieniu rolników – hodowców drobiu zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań  w zakresie uruchomienia „skupu interwencyjnego" i uboju drobiu z ferm drobiu z powiatów: płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego, włocławskiego i lipnowskiego. Jak podkreśla Wiktor Szmulewicz  jeżeli ten skup nie zostanie uruchomiony w trybie pilnym to brojlery będą padać i rolnicy poniosą ogromne straty finansowe.
Zdaniem samorządu rolniczego wszystkim rolnikom, których dotkną bezpośrednio lub pośrednio skutki ptasiej grypą należy udzielić maksymalnej pomocy ze strony Państwa. Jeżeli ubojnie i przetwórnie nie chcą odebrać zakontraktowanego żywca to ostatecznie te stada drobiu powinny być z nakazu usypiane i utylizowane a rolnicy powinni otrzymać odszkodowania wg wyceny rzeczoznawców.



POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę