Bardzo ważnym zadaniem dla Podkarpackiej Izby Rolniczej jest działalność edukacyjna i informacyjna oraz współpraca z jednostkami szkolnictwa rolniczego. Zdając sobie sprawę z tego, że od aktywności i wiedzy rolników zależeć będzie kierunek zmian na podkarpackiej wsi, PIR duże znaczenie przykłada do zdobywania wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej przez rolników.
- W tym celu w jednym z biur powiatowych zorganizowaliśmy pracownię komputerową, która jest bazą do praktycznego podnoszenia kwalifikacji rolników, szkolenia ich dzieci i nie tylko. Ponadto Izba organizuje szkolenia, konferencje i wyjazdy studyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości rolników na tematy związane bezpośrednio z funkcjonowaniem polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej .
Dzięki skutecznie przeprowadzonej akcji informacyjnej przez wszystkie instytucje pracujące na rzecz rolnictwa na terenie działania PIR 120 tys. podkarpackich rolników złożyło wnioski o dopłaty obszarowe.
Rolnicy z Podkarpacia pobili rekord Polski w składaniu unijnych wniosków o zalesianie gruntów rolnych. Złożyli ich około trzystu. W ostatnim czasie dwukrotnie zwiększyła się też liczba gospodarstw ekologicznych. Znacznie wzrosła też liczba gospodarstw agroturystycznych. Dużym zainteresowaniem wśród podkarpackich rolników cieszą się też inne działania podejmowane przez PIR które mogą wpłynąć na doinwestowanie i wzrost towarowości gospodarstw indywidualnych.
- Dokładamy wszelkich starań do tego aby poprzez swoją działalność przyczynić się do poprawy sytuacji podkarpackiego rolnictwa i rodzin utrzymujących się pracy na roli – zapewnia prezes Bartman.