aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wzorowi rolnicy mistrzowie województwa

30 września 2003

Najlepszymi gospodarzami na Dolnym Śląsku okazali się mieszkający w Pęcławiu Krystyna i Edward Jemiołowie oraz Krystyna i Czesław Szumińscy.

Do takiego wniosku doszła komisja ogólnopolskiego konkursu Agroliga 2003, która zakwalifikowała do udziału w etapie krajowym oba małżeństwa. Jemiołowie otrzymali tytuł mistrza województwa w kategorii „gospodarstwo rolne”, a Szumińscy w kategorii „firma rodzinna”, konkurując z 16 kandydatami do tytułu z całej Polski. Co ciekawe, obie pary mieszkają na terenie najbiedniejszej gminy powiatu głogowskiego.

Kolejne wyróżnienie

Obie pary reprezentujące powiat głogowski do konkursu wytypowała Alicja Haraj z ODR, biorąc pod uwagę efekty ich gospodarowania. Dla Jemiołów nie był to pierwszy konkurs tego rodzaju. W 1988 r. otrzymali „Złota wiechę” za wyróżniające się gospodarstwo. W 1995 roku zostali I wicemistrzem Agroligi w kategorii „najlepszy rolnik”. Kolejnym etapem tegorocznego współzawodnictwa organizowanego przez I program TVP i miesięcznik Agrobazar będzie wybór siedmiu najlepszych gospodarstw, z których widzowie i czytelnicy poprzez głosowanie wyłonią mistrza Agroligi. 
Państwo Jemiołowie pracę na roli zaczynali od 8 ha ziemi, którą E. Jemioła dostał po rodzicach. Obecnie ich gospodarstwo liczy 76 ha i specjalizuje się w produkcji roślinnej, zwłaszcza w uprawie wczesnej kapusty i ziemniaków pod osłoną. Gospodarstwo wyposażone jest w kompleksowy sprzęt rolniczy, deszczownie o dużej wydajności i stosuje nowoczesne technologie uprawy. 
Nie boimy się starcia z Unią Europejską – przyznaje E. Jemioła. – Do Berlina mamy bliżej, niż do Szczecina, gdzie sprzedajemy większość naszej produkcji, nasza żywność jest zdrowa i wysokiej jakości, więc to zachód może obawiać się polskich rolników.

Postawili na interes

Również państwo Szumińscy zaczynali od 8-hektarowej ojcowizny. Dzisiaj ich gospodarstwo ma 100 ha i dobrze prosperującą hurtownię spożywczą. Zanim jednak do tego doszło Czesław Szumiński wiele lat pracował w PGR. Po rozpoczęciu procesu likwidacji państwowych gospodarstw otworzył bar w Pęcławiu, który po roku przekwalifikował na sklep spożywczy. Rok później, w 1991 r. razem z żoną Krystyną otworzył hurtownię spożywczą w Głogowie. 
I tak jakoś się kręci od wielu lat; kiedy kiepsko funkcjonuje firma, to mamy dochód ze zbiorów i odwrotnie – twierdzi K. Szumińska. 
Na 100 ha ziemi rodzina uprawia zboża, głównie pszenicę oraz rzepak, gorczycę i proso. Zajmuje się tym głównie pan Czesław, a jego żona prowadzi hurtownię.


POWIĄZANE

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę