Wzmocnić pozycje rolników i spółdzielni rolniczych
5 stycznia 2016
Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła nowe sprawozdanie europejskiej sieci konkurencji na temat analizy ich działań w sektorze spożywczym, które podkreśla konieczność wzmocnienia pozycji rolników i spółdzielni rolno-spożywczych w łańcuchu żywnościowym.
- Cieszymy się, przede wszystkim, ponieważ unijne władze zdają sobie sprawę z tego, że niewielkie i rozproszone gospodarstwa wpływają negatywnie na wzrost i rozwój sektora rolno-spożywczego oraz na funkcjonowanie i konkurencyjność sektora spożywczego. Ponadto z zadowoleniem przyjęliśmy zalecenia europejskich organów ds. konkurencji dotyczące restrukturyzacji i konsolidacji sektora rolnego. Można to osiągnąć poprzez tworzenie spółdzielni i innych form współpracy producentów. Pozwoliłoby to rolnikom na zwiększenie ich konkurencyjności oraz wzmocniłoby ich pozycję negocjacyjną w łańcuchu żywnościowym. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ zmagają się oni z olbrzymią siłą nabywczą kilku dystrybutorów – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
Reguły konkurencji mogą być uznane za narzędzie stymulujące konkurencyjność i innowację w łańcuchu. Dlatego jak podkreślają działacze Copa – Cogeca organy ds. konkurencji powinny spojrzeć na te kwestie z perspektywy długoterminowej, nie koncentrując się jedynie na cenach, ponieważ konsumenci przykładają coraz większą wagę do jakości i różnorodności produktów rolno-spożywczych.
- Dobrze, że organy ds. konkurencji uznały, że problem ten można rozwiązać stosując przepisy mające na celu likwidację nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym. Uważamy, że dyrektywa UE byłaby wartościowym krokiem naprzód. W sprawozdaniu tym również wspomniano, że kodeks dobrych praktyk w łańcuchu żywnościowym mógłby być dobrym rozwiązaniem, jeśli byłby poparty skutecznymi mechanizmami egzekwowania – dodaje Pesonen.